ЛОЗІВСЬКА ЦБС


2016 рік


Клуб заочного туризму «Різнобарвна планета»

(досвід роботи Районної бібліотеки для дітей Лозівської ЦБС)

Кожна країна розвивається своїм шляхом, віками формуються її культура, мова, менталітет. Ми повинні пишатися своїми моральними цінностями і надбаннями, але щоб упевненими кроками іти вперед, ми також повинні цікавитись культурою і звичаями інших країн. Об’їхати весь світ – мрія, для багатьох майже нездійсненна. Але можна подорожувати і «заочно» - по книгам та Інтернету.

У таку заочну віртуальну подорож навколо світу запросили своїх читачів працівники Районної бібліотеки для дітей. Мандрували цілий рік, в рамках клубу за інтересами «Книжкові посиденьки», який працює в бібліотеці майже 20 років.

Всі країни мають свою історію,економіку, культуру, природні особливості. Розповісти про все це за допомогою книг, слайдів і відео за 40 хвилин непросто. Тому бібліотекарі вибирали найбільш цікаві відомості, щоб скласти в уяві дітей образ країни. Розповідь завжди починалася з географічного розташування країни, інформації про її прапор та герб, державний устрій.

Першу подорож члени клубу здійснили до Японії. Віртуальна мандрівка «Країна Ранкового Сонця» познайомила їх з історією і культурою цієї країни, відкрила секрети мистецтва ікебани ти орігамі, дала змогу помилуватися сніговими скульптурами на знаменитому фестивалі в Саппоро.

У лютому юні мандрівники відправилися в чергову Інтернет-подорож «Піднебесна імперія» до Китаю. На них чекала зустріч з історичними та культурними пам’ятками країни, якій вже більше 5000 років. Їх вразив чудовий та дивовижний тваринний і рослинний світ Китаю, вони зустріли Китайський Новий рік та побували на традиційному святі ліхтариків.

Навесні школярі відвідали Європу. На них чекали віртуальне арт - турне «Чарівна скарбниця мистецтва»по Італії та web – вояж до Іспанії - «Край фламенко і кориди». Ці країни – величезні історичні музеї під відкритим небом. Юні туристи побачили старовинні замки і фортеці , історичні сліди могутньої Римської імперії, пройшлися апельсиновими вулицями, милувалися неповторними співаючими фонтанами. Вони побували на справжній кориді, фестивалях квітів, піци, шоколаду. (Див. додоток).

У травні члени клубу поїхали у мультимедійний круїз навколо Австраліїї. Це чудова країна з неперевершеною природою. Наші мандрівники побували у найбільшому місті Австралії – Сіднеї, в поселеннях корінних аборигенів, познайомилися з тваринами, які більше не зустрічаються ніде на планеті, відкрили для себе дивовижний світ коралових рифів.

Після літнього відпочинку юні мандрівники знову зібралися у бібліотеці, щоб здійснити медіа-подорож «Найбільша європейська країна – Україна». Під пісню «Києве мій» відправилися на екскурсію столицею України. Помилувалися схилами Дніпра, пройшлися великими і маленькими вулицями, відпочили у затишних скверах і парках Києва. Експонати музею мікроскопічної мініатюри нікого не залишили байдужими. Ми – українці і пишаємося цим. Бо Україна – це славна історія, чарівна природа, неповторна культура та мудрі і талановиті люди.

А в жовтні наші читачі опинилися вже в Південній Америці. Їх зустрічала «Країна сельви і самби» - Бразилія. Що є символом Бразилії, який найпопулярніший подарунок у країні, навіщо бразильські учні молодшої школи здають свої молочні зуби класним керівникам, який улюблений напій у бразильців - про це все та ще багато чого цікавого і неймовірного дізналися школярі.

Холодної і дощової пори у листопаді юні туристи відправилися до сухої і спекотної Африки. Там на них чекав історико-мистецький екскурс в минуле «Єгипет – дитя тисячоліть». В ході подорожі «побували» на будівництві гігантських усипальниць фараонів та храмів богам, відвідали Каїр – столицю Єгипту, разом з бедуїнами проїхалися на верблюдах по найбільшій з усіх земних пустель – Сахарі, проплили Нілом – єдиною річкою, що тече землями Єгипту, а також поніжилися на курортах узбережжя Середземного моря.

Куди поїхати у грудні? Звичайно ж туди, де живе Дід Мороз – у країни Скандінавії. Це Фінляндія, на півночі якої знаходиться Лапландія – батьківщина Сант-Клауса, Швеція, де є дитячий музей казок Астрід Ліндгрен, Данія, з її чудовою країною - Леголенд. Ще на наших мандрівників чекала екскурсія по музею відомого письменника Г.Х.Андерсена та відео-вікторина по його казках.

Працівники бібліотеки сподіваються, що такі віртуальні мандрівки сприятимуть розширенню кругозору дітей, допоможуть їм краще засвоювати шкільну програму по історії та географії, а книжки, представлені на заходах стануть для них захоплюючим читанням.


Літературно-художній клуб «Гармонія»

( досвід роботи Центральної районної бібліотеки)

Привабливий образ бібліотеки сьогодні – багатогранний. Вона потрібна людям як джерело інформації, як шлях до душі кожної людини. Вона повинна створювати для своїх користувачів максимально комфортне середовище, бути відкритим будинком для усіх тих, кому потрібна книга та психологічне розвантаження. Саме такі цілі ставили перед собою працівники ЦРБ, коли організовували літературно-художній клуб «Гармонія», який працює вже 3 роки. На його засідання приходять ті, хто любить літературу, закоханий в поетичне слово і пробує свої сили на поетичній ниві.

Тому жвавий інтерес викликало засідання присвячене творчості А.Вознесенського – одного з найцікавіших поетів ХХ століття, доля якого переплелась з долею духовних пошуків інтелігенції того часу. У свій час А.Вознесенський у своїй країні був популярним не менш ніж «Бітлз» у Великій Британії.З цікавістю члени клубу слухали вірші поета та пісні на його слова, дивилися фрагменти рок-опери «Юнона та Авось» та вистави «Антимири» знайомилися з його роботами в жанрі візуальної поезії (так званими відеомами) та розглядали екзотичну споруду-монумент «Дружба на віки», що створили З.Церетелі та А.Вознесенський, архітектор за освітою. Присутні згадали свою юність та концерти поетів на яких декому пощастило побувати в далеких 60-х роках.

Не меш цікаво пройшла зутріч присвячена життю та творчості відомого поета А. Дементьєва , яка носила символічну назву «Останній романтик». Відомо, що вірші А.Дементьєва чаруюче впливають на людей: вони надають наснаги та бажання йти далі, вони карбуються в пам’яті і згадуються при нагоді:

« Никогда ни о чем не жалейте вдогонку,

Если все, что случилось, нельзя изменить…»

Окрім віршів, члени клубу із задоволенням слухали знайомі з молодих років і тому такі бажані пісні на слова відомого поета: «Балада про матір», «Лебедина вірність» та інші. Привернули увагу книги А.Дементьєва та ретро – журнал «Юность», редактором якого він був 21 рік. Та найбільше вразила гостей інформація про тираж цього видання – 3 млн. 30 тисяч примірників.

Звичайно ж не могли оминути своєю увагою працівники бібліотеки творчість С.Єсеніна, його прекрасну і незабутню любовну лірику. "Он искал в этих женщинах счастье…» під такою назвою відбулося чергове засідання літературно-художнього клубу «Гармонія». Воно трохи відхилило завісу таємниціь особистого життя поета, познайомило з його коханими жінками, що надихали на створення шедеврів інтимної лірики. У присутніх виникло багато питань про подальші долі дітей та дружин поета, про обставини його загадкової смерті, і тому захід поступово перетворився у жвавий диспут і побажаннями скоріше зустрітися знову.

Наступна зустріч була присвячена відомому в Україні та за її межами харківському поету Борису Чичибабіну. Затамувавши подих, присутні слухали розповідь про життєвий та творчий шлях поета – земляка, що склався дуже нелегко: арешт в юнацькі роки, потім реабілітація, видання 4 –х поетичних збірок, за які автор був прийнятий до Спілки письменників і знов несправедливі звинувачення і майже двадцятирічне мовчання…

Гірка правда про часи ХХ століття,вірші громадянської непокори-все це знайшло відгук у чутливих серцях читачів. Присутній на заході читач Хрисанфов М.Н. доповнив розповідь бібліотекарів своїми спогадами про зустрічі з Б. Чичибабіним, з яким йому пощастило познайомитися в 90-ті роки ХХ століття. Керівник Лозівського літературного клубу «Лігос» А.А.Савран розповів про сучасне літературне та поетичне життя Харківщини та Лозівщини.

Не можна було не звернутися до творчості Івана Франка в його ювілейний рік. Тому чергова зустріч у літературному кафе«Тричі мені являлася любов…» була присвячена величній постаті Каменяра. Він борець за правду, і при цьому – автор неперевершеної по ліризму і проникливості збірки «Зів’яле листя», поезія якого народжена всепоглинаючою ніжністю та поклонінням, пекучим стражданням та «лютим болем», що «серце розриває».Про долю великого письменника, про драму закоханого серця, коханих жінок Івана Франка та про їх непрості стосунки йшла розмова на засіданні клубу. Здивування і захоплення викликали у присутніх пісні на вірші поета, їх сучасне звучання, а ще, несподівано велика спадщина – 54 томи.

«Я вибрала Долю собі сама…» - саме ці рядки з вірша Ліни Костенко «Доля» лягли у назву чергової зустрічі членів літературно-художнього клубу. Учасники заходу переконалися, що нам справді випала честь жити в одну епоху з Ліною Костенко. Її вірші нікого не залишають байдужими, вони сповнені справжньої, непідробної любові до людини, природи, рідного краю. Крокуючи від дитинства поетеси до сьогодення, присутні не тільки слухали її пісні і вірші, але й занурювалися в події, які відбувалися в країні за життя вільнолюбної жінки.

Робота клубу продовжується. Читачів бібліотеки чекають нові цікаві і незабутні зустрічі.


2015 рік


ЛОЗІВСЬКА ЦЕНТРАЛЬНА РАЙОННА БІБЛІОТЕКА

Слава не поляже, а про себе розкаже

(досвід роботи по національно – патріотичному вихованню)

Любов до своєї Батьківщини – одна з найважливіших рис всебічно розвиненої особистості. Тому ми повинні забезпечити, щоб відвідувачі прагнули знати більше про свій рідний край, відчували гордість за нього, підтримували взаємозв’язок з поколіннями та народом і прагнули до розвитку своєї Батьківщини.

«Патріотичне виховання – це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, узнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується», – ці слова В.Сухомлинського якнайбільше підходять до заходів, що проходять в Лозівській центральній районній бібліотеці .

Бібліотекарі Лозівської центральної районної бібліотеки запропонували своїм юним користувачам патріотично – естетичну хвилинку «Мир на землі – це…».

Найбільше в світі щастя – це мир на землі, коли на ній розквітають квіти, а люди живуть спокійно, діти здобувають знання. Бібліотекарі запропонували своїм юним користувачам патріотично – естетичну хвилинку «Мир на землі – це…». З давніх - давен символом миру вважали голуба і тому присутнім було запропоновано втілити свої мрії і побажання миру на різнокольорових голубах. Всі разом створили одного великого голуба миру, який, ми віримо, здійснить всі побажання наших читачів. Користувачі слухали патріотичні пісні та переглянули відео «Збережіть Україну для нас».

Лозівська центральна районна бібліотека презентувала своїм користувачам газетно – журнальну експозицію «АТО – зона особливої уваги».

Всім хто воює, рідним ,чиї близькі загинули на Донбасі, як ніколи, потрібні наша увага, добре слово, підтримка. Сотні захисників, що отримали поранення в боях, перебувають у військових шпиталях. Більше року ми не можемо спати спокійно: знову гинуть найкращі українці, цвіт нації. Серед них – наші земляки Савченко В.І., Михайлюк М.Л., Твердохліб М.М., Лавренко О.М., Бричук О.В., які не задумуючись пішли боронити кордони держави.

Про нелегкі будні бійців АТО, волонтерів, допомогу переселенцям із зони бойових дій, про долю десятків тисяч наших синів, братів, чоловіків, коханих – патріотів нашої держави, які знаходяться на передовій, бібліотекарі рекомендують прочитати в журналах «Військо України», «Надзвичайна ситуація», газетах «Урядовий кур’єр», «Голос Лозівщини» та інших.

«Вулиці мого міста» - так називався цикл заходів організованих в читальному залі . В рамках циклу проведено експрес-інформацію про Лавренка О. - командира 93 окремої механізованої танкової бригади, який загинув в АТО. Ім’ям його перейменовано вулицю Радянську в місті Лозова.

Перейменування вулиць в місті викликало зацікавленість та стурбованість одночасно.Тож в бібліотеці тривав топонімічний марафон «Знайди свою вулицю». Бібліотекарі створили невеличкий путівник по нових назвах вулиць, провулків та майданів, постійно розповідаючи про земляків – героїв.

До Дня Гідності і Свободи відбувся експрес – анонс «Революція Гідності». Бібліотекарі звернути увагу користувачів Інтернет – центру на Указ Президента України Петра Порошенка про те, що день 21 листопада у пам'ять про початок Євромайдану – 2013 оголошено Днем Гідності і Свободи і познайомили з матеріалами з періодичних видань та вшанували героїв Небесної сотні.

Друга світова війна принесла з собою таку безліч трагедій, віроломства і зруйнованих доль, що до цих пір все людство із сумом і гіркотою згадує про ті далекі події, які торкнулися практично всіх на нашій спільній землі.

Не можна висловити те, що відчували наші батьки і діди, матері і бабусі, на очах яких відбувався весь жах однієї з найкривавіших воєн на нашій планеті. Не можна висловити, але ми і не маємо права забути те, що розповідали нам свідки, які так чи інакше брали участь в подіях тих далеких років.

З метою закріпити й увіковічнити історичну пам’ять написано і пишуться книги, як художні, так і документальні, знято безліч відеоматеріалу. Все це і відобразили бібліотекарі на виставці «У вогні палала рідна Україна» та запропонували відео – репортаж «Стоїть у почесній варті пам'ять» та відео портрет жінок на війні «У війни не жіноче обличчя».

День захисника України – свято, що відзначається в Україні 14 жовтня у день святої Покрови Пресвятої Богородиці водночас з Днем українського козацтва, є державним святом.

Козаччина стала однією з найяскравіших сторінок української історії. Чому Запорізька Січ називалася Запорізькою? Хто такі козаки? Що значить слово «Січ»?. Про все це та ще багато цікавого дізналися члени клубу за інтересами «Епіцентр» на своєму засіданні. Учасники заходу змагалися на звання найрозумнішого в інтелектуальних конкурсах «Січові порядки», «Козацькі імена», «Козацькі повір’я та звичаї». Їм було цікаво дізнатися, що ж знаходиться в загадковій скриньці. Пам’ятаючи, що козаки були майстрами вигадування різноманітних забав і розваг, бібліотекарі запропонували ігрову розважальну програму «Слава не поляже, а про себе розкаже». Хлопці танцювали українського гопака, проявляли козацьку кмітливість, мірялися силою, обирали найсильнішого духом.

На абонементі ЦРБ протягом декількох днів відвідувачам розповідали про книгу Володимира Дмитрука «Вони боролися за Україну». Ця книга може стати довідником для кожного , хто хоче знайти відповідь на хвилюючі питання про роль і місце національно – визвольної боротьби українського народу за свою незалежність , про те, який вклад у цю боротьбу внесла УПА. Зверталася увага на те, що в книзі опубліковано ряд документів, частина з яких зберігалась під грифом «Таємно».

Процес оновлення української літератури набув значної сили. Нове покоління письменників, поетів прагнули подивитись на навколишню дійсність по-новому, а не під кутом соцреалізму. Це викликає зацікавленість у користувачів, а по прочитанні однієї книги змушує повертатися до української літератури знов і знов. Книжковий розвал «Наші сучасники: 24 найкращих письменників України» викликав неабияку зацікавленість у наших читачів.

«Коли настане мир» - на такі політичні діалоги на сторінках журналу «Публичные люди» бібліотекарі звертають увагу користувачів, наголошують бібліотекарі на актуальність і гостроту публікацій , що викликають сперечання і сподівання миру і злагоди в Україні.


Новоіванівська сільська бібліотека-філія

Інтелектуальне казино «Абетка знань»

(умови гри)

/Files/images/2015-6/DSCN2506.JPG

Ця гра універсальна, тому що можна поповнювати частково або змінювати зовсім всю базу питань. Це стосується і предметів і розділів знань. Кількість гравців не обмежується. Ведучий ставить запитання із раніше підготовлених і пронумерованих карток і слідкує за відповідями. Гральне поле поділене на чотири сектори за кольором. Колір об’єднує питання за умовно обраною класифікацією. Це: червоний сектор – творчий портрет письменника, синій – казки, зелений – вірші і жовтий – всяка - всячина.

Кожен сектор має 6 розділів від 1 до 6 та зашифроване слово яке потрібно розгадати, відповідаючи на запитання секторів.

Центр вільний і слугує полем для кидання кубика з цифрами до шести, за допомогою кубика здійснюється вибір питання.

Наприклад, перший гравець починає гру і кидає кубик на жовте поле, випадає трійка. Це означає що в нього запитання з розділу «Всяка – всячина» під третім номером. Якщо у зашифрованому слові є жовта клітинка з цифрою «3», то у разі правильної відповіді він ставить першу букву відповіді в цю клітинку і отримує два очки ( питання підібране так, щоб відповідь починалася на букву, яка зашифрована під №3). Якщо такої клітинки в слові-відповіді немає, то при умові правильної відповіді гравець здобуває одне очко. У разі неправильної відповіді, право ходу передається наступному гравцеві. Виграє той, хто першим розшифрує слово і відповідно здобуде більшу кількість очок. Дострокове розгадування слова додає гравцю по два очки за кожну букву, що залишилися.


КАТЕРИНІВСЬКА СІЛЬСЬКА БІБЛІОТЕКА-ФІЛІЯ ЛОЗІВСЬКОЇ ЦБС

СЛАЙД-ПРЕЗЕНТАЦІЯ

«СУЧАСНІ УКРАЇНСЬКІ ДИТЯЧІ ПИСЬМЕННИКИ

ІЛОНА ВОЛИНСЬКА ТА КИРИЛО КАЩЕЄВ»

Вітаю вас, шановні читачі!

Моя сьогоднішня розповідь буде присвячена людям, які взяли собі за мету, як вони самі заявили, «повалити диктатуру Гаррі Поттера та розповісти про сучасних українських підлітків, також обдарованих надприродними здібностями, проте огорнутих містичною традицією нашого краю». Це сучасні українські письменники Ілона Волинська та Кирило Кащеєв.

А скажіть мені, будь ласка, коли ми зазвичай запам’ятовуємо ім’я та прізвище письменника? Звісно ж, тоді, коли його книга нас зацікавила. Тому я пропоную вам спершу ознайомитися з творчістю цього письменницького тандему, а потім вже ближче познайомитися з ними особисто.

Ілона Волинська та Кирило Кощеєв живуть зовсім неподалік від нас, у місті Дніпропетровськ. Вони разом написали більше 30 книг. У їхньому здобутку і жіночі романи, і детективи, і історичні розвідки, та відомими їх зробили саме книги для дітей та підлітків.

І, насамперед, серія повістей «Ірка Хортиця – наддніпрянська відьма». Автори вважають цю серію не лише художнім твором, але й способом розповісти юним читачам про українську культуру., адже в ній використовуються стародавні народні замовляння та маловідомі сьогодні фольклорні персонажі.

Нараховує ця історія, як і належить містичній серії, 13 повістей про звичайну школярку Ірку, яка живе з бабусею на околиці міста, ходить до школи, порається на городі і знати не знає, що невдовзі на неї звалиться величезна кількість страшних та незвичайних подій, які розбудять її надприродні здібності.

А здібності свої вона успадкувала від свого батька. Ним виявився давньослов’янський бог Хорт – вовк-перевертень, що вмів літати. Тому вона і Хортиця. До речі, наші бабусі і дідусі говорили саме «хортИця», а не «хОртиця», тож автори наполягають, щоб Ірку, або Яринку, як на неї каже бабуся, називали саме так.

На героїню книги полюватимуть упирі і демони, відьми і песиголовці, повсталі мерці та ментівські вовкулаки. І проти кожного з них дівчинці доведеться боротися за допомогою нашої старовинної української магії.

Небезпека чекатиме на Ірку на кожному кроці, за кожним рогом, і не вижити б їй, якби не вірні друзі – кібервідьма Тетянка та воїн-сновидець Богдан.

В останніх книгах до Ірки приходить і перше кохання – дракон Айт, і саме ця особа викликала цілий шквал фанатського захвату в Інтернеті.

В інтернеті з’явилися альтернативні історії про Ірку та Айта, групи в Контакті заповнені портретами героїв та ілюстраціями до найбільш захопливих моментів серії.

А 2 травня, в день народження головної героїні, прихильники книги одягають саморобні синьо-зелені браслети, які символізують переплетення магії Ірки та Айта, та чекають виходу останньої, 13-ї повісті, яка і завершить цю історію.

Ще одна містична серія дніпропетровських письменників менш популярна, але теж дуже цікава, називається «Сивір» - чумове або чУмове шаманське бойове фентезі, засноване на далекосхідному фольклорі, чотири історії про героїв, які повертаються з підземного світу і шукають у житті свій власний шлях.

І третя серія книг Ілони Волинської та Кирила Кащеєва – це «Детективне агентство «Білий гусак»». Герої цієї серії з 12 книг - теж звичайні сучасні підлітки, які навчаються в математичному коледжі. Але вони встигають ще й боротися з терористами, ловити викладачів скіфської пекторалі, розкривати афери спортивного чемпіонату та переживати багато інших пригод.

Зацікавились? От тепер і поговоримо про людей, які написали ці надзвичайно захоплюючі, живі та веселі історії.

Справжні їх імена – Ілона Олегівна Тарновська та Кирило Сергійович Шихов. Живуть вони, як я вже говорила, у місті Дніпропетровськ, в одному районі, в одному будинку і навіть в одній квартирі, адже вони – одна родина.

Кирило Сергійович - історик-археограф, тобто, людина, яка вивчає стародавні рукописи та інші історичні пам’ятки. Він - автор багатьох дослідницьких робіт з історії нашого краю. Ілона Олегівна – теж історик, але за другою освітою вона ще й філолог, володіє десятьма мовами.

А ще вони обоє – співробітники Дніпропетровського Національного університету, кандидати наук, журналісти, письменники і сценаристи. Вони продовжують традиції нашої міфології, але не стільки стародавньої слов’янської, як гоголівської, тому їх книги читати водночас моторошно, весело і надзвичайно захоплююче.

Підготувавши до видання першу книгу, вони подумали, що напис на книзі «Ілона та Кирило Шихови» якось не пасує до дитячої містичної історії, тому Ілона взяла собі прізвище своєї прабабусі – Волинська, і Кирило теж вирішив назватися прізвищем прабабусі, яка була відьмою і користувалася замовляннями, які ви можете зустріти в його книгах.

Коли в них запитують, як їм вдається разом писати такі цікаві книги, вони відповідають: «Ось так!» У творчому тандемі Кирило Сергійович відповідає за логіку сюжету, за карколомні пригоди, а Ілона Олегівна відповідає за стиль і образність мовлення, тобто, за те, щоб книги читалися легко і цікаво.

А на запитання, що спонукало їх на створення їх першої книги, вони відповідають: «Не що, а хто!». І не хто-небудь, а їхній власний син Стас. Спершу Ілона Олегівна розповідала маленькому Стасу старовинні легенди і перекази, яких знала безліч. А потім вона вирішила написати дитячу пригодницьку книгу, яка б розповіла і іншим дітям про упирів та драконів, потерчат, песиголовців та інших цікавих персонажів нашої міфології. Чоловік, побачивши рукопис, зауважив, що бойові сцени у дружини вийшли не дуже добрими, і зробив кілька правок. З того все і почалося…

Письменники зажди радо зустрічаються зі своїми читачами, часто бувають у бібліотеках України, тому якщо вам колись трапиться нагода зустрітися з ними – не пошкодуйте часу, впевнена, що ця зустріч буде дуже цікавою.

Дякую за увагу! Приємного читання!


2014 рік

Оновлене коло бібліотечних послуг

Досвід роботи Катеринівської сільської бібліотеки-філії по використанню

мультимедійних технологій в роботі з дитячим користувачем

Щоб залишатися цікавою, привабливою і потрібною для читачів, бібліотека повинна бути сучасною, не відставати в технічному оснащенні та запроваджувати нові технології. Сьогодні це стало можливим завдяки перемозі бібліотек Лозівської ЦБС в конкурсі програми “Бібліоміст”. Дві центральні та п’ять сільських бібліотек одержали комп’ютери, щоб ефективніше задовольняти потреби користувачів завдяки використанню сучасних інформаційних технологій. Невеличкий Інтернет-клас був відкритий і в Катеринівській сільській бібліотеці. Його робота сприяла появі інноваційних форм роботи з дітьми, що викликало серед них новий сплеск зацікавленості бібліотекою.

З перших днів існування Інтернет-класу зав.бібліотекою Зозуля О.С. почала навчати своїх маленьких користувачів основним навичкам роботи з комп’ютером, правилам безпеки в Інтернеті, знайомила з кращими розвиваючими сайтами, онлайновими іграми. Для старшокласників проводяться заняття “Інтернет на допомогу вивчення шкільної програми” для поглиблення своїх знань з різних предметів. Це такі сайти як:

- geoknigi.com – Пізнавальний сайт “Географія”. Країни світу, книги, статті, карти;

- www.есо-live.com.ua. – Екологія життя. На сторінках даного сайту можна знайти багато цікавої інформації навчального, і не тільки, характеру. Освітня інформація, яка представлена на сайті, зібрана з усіх розділів екології та охорони навколишнього середовища.

- www.children.edu-ua.nеt - інформаційний портал “Діти України” – багато цікавої інформації про все на світі. Олімпіади, конкурси, ігри, мультфільми, музика, казки, реферати, творчість дітей, галерея дитячого малюнку, дозвілля, фізкультура і спорт.

Реалії сучасного світу вимагають, щоб кожен учень умів шукати і знаходити у світовому інформаційному просторі якомога повнішу інформацію по його питанню з тим, щоб глибоко вивчити пропонований матеріал і виробити власну думку. Для цього у бібліотеці проводяться спеціальні консультації, що розвивають у читачів необхідні для цього навички.

З молодшими школярами бібліотекар проводить індивідуальні консультації щодо користування мишкою, клавіатурою.

Віртуальні години інформації для дітей та юнацтва “Ії величність Інформація”, “Нетикет – мережний етикет” “Вікіпедія” до ваших послуг”.

“Твоя безпека в Інтернеті” – година корисних порад до Дня безпеки в Інтернеті для всіх груп користувачів.

“WEB-принцеса: поради користувачам соціальних мереж” – актуальний діалог за матеріалами журналу “OOPS” для старшокласників.

В Катеринівській бібліотеці комп’ютерні технології зараз є невід’ємної частиною масових заходів для дітей. Мета роботи бібліотекаря – показати дітям принадність читання, навчити їх любити книгу для того, щоб через літературу вони сприймали “розумне, добре, вічне”, щоб, зробивши читання потребою, вони ставали духовно багатими особистостями.

Діти прагнуть пізнавати світ у грі, це сприяє розвитку творчої активності, інтелектуальних здібностей школярів. Літературні ігри розвивають пам’ять, кмітливість, дасть можливість учням проявити себе. Не випадково саме ігрові уроки і користуються найбільшою популярністю, що не дивно, так як вони несуть в собі елементи святковості, незвичності, неформальності, вони дають можливість сприймати матеріал більш емоційно, розширюють кругозір і активізують пізнавальні інтереси. А все разом це є засобом залучення дітей до бібліотеки, заохочення їх до читання. Практика показала ефективність таких нетрадиційних форм роботи з читачами. Позитивні емоції, пережиті в ході бібліотечного уроку, викликають в дитині бажання повернутися до книги, частіше відвідувати бібліотеку, і тоді він стає активним читачем.

Діти мають потребу в тому, щоб їм було цікаво і цікаво. Чим яскравіше і яскравіше подається матеріал, тим сильніше буде його вплив. Також дуже важливо використовувати не тільки живу мову, емоційну розповідь, а й ілюстративний матеріал, музику, відеоматеріали. Тому бібліотека інтенсивно впроваджує в практику роботи різноманітні презентації.

Презентація являє собою поєднання комп’ютерної анімації, відео, музики, графіки і звукового ряду. Як правило, вона має сюжет, сценарій і структуру, організовану для сприйняття інформації. Особливістю презентації є її інтерактивність, тобто створювана для користувача сучасними комп’ютерними засобами можливість взаємодії з зображенням. Сьогодні інформаційні технології дозволяють створювати презентації з використанням аудіо – і відео - виставок, робити презентації динамічними і інтерактивними, використовувати в них гіперпосилання. Це такі заходи як:

- “Щедрівочка щедрувала” – слайд-презентація поетичної збірки у клубі за інтересами “Друзі бібліотеки”. Збірка створена на основі кращих колядок та щедрівок, які вибрали з різних видань та надрукували самі члени клубу. До збірки також ввійшли колядки, щедрівки та засівалки, - місцевою поетесою Н.В. Кобловою.

- “Неповторний світ писанки ” – народознавча слайд-бесіда для дітей. У підготовці та проведенні цього заходу взяли участь члени гуртка писанкарства районного БДЮТу, які під керівництвом бібліотекаря підготували комп’ютерну презентацію про різні види писанок.

- “Моя країна неозора” – конкурсно-пізнавальна програма до Дня Незалежності України з використанням аудіо - та відеоматеріалів та комп’ютерних презентацій.

- “Про пухнатих і колючих” – зоологічні цікавинки до Дня захисту тварин. Використано слайд-шоу “В мире животных”, загадки, презентації, ребуси, гра “Чи правда, що?”.

- “Чи знаєш ти, як природу зберегти?” – екологічний ерудиціон для дітей та бібліотекарів району. Під час заходу читачі познайомилися з “Червоною книгою України”, дізналися про пам’ятники, встановлені тваринам в різних країнах, слухали розповідь бібліотекаря Михайлівської бібліотеки-філії В.К.Семитоцької про ботанічний заказник “Балка Михайлівська” та ентомологічний заказник “Михайлівський”, її розповідь ілюстрували слайди з одноіменних комп’ютерних презентацій.

- “Урожайний кошик” – засідання клубу за інтересами до Дня працівника сільського господарства. У великому кошику було розміщено книги, городні рослини, колоски, екзотичні фрукти, до яких були прикріплені таблички з назвами конкурсів, ігр та вікторин (наприклад, “слайд-подорож “Екзотичні фрукти”, “аукціон “Хлібне багатство”, бліц-вікторина “У саду і на городі” тощо). Читачі, обираючи той чи інший предмет з кошика, самі визначали порядок проведення заходу.

Інтерактивна гра в практиці роботи з читачами використовується як складова частина масових заходів, або як самостійна форма роботи. Інтерактивна гра передбачає різноманіття прийомів, чергування питань і завдань, різної труднощі, щоб кожен учасник, більш-менш начитаний, міг знайти відповідь, впоратися із завданням, щоб всім було цікаво. Читачі бібліотеки з задоволенням приймали участь в ігрових програмах:

- “По морям, по волнам” – свято дозвілля до Дня захисту дітей. Свято було оформлене в морському стилі, а конкурси, ігри, вікторини присвячені морській тематиці. Використано комп’ютерні вікторини та комп’ютерну гру “Литературный морской бой”.

- “Новорічна фантазія” – година веселого настрою. У програмі – привітання казкових героїв, логічні задачі, шифрограми, ворожіння, конкурси, комп’ютерні ігри та вікторини.

- “Перехрестя казок” – казкова подорож для учнів 2-4 кл. Захід було проведено за матеріалами Інтернет-сайту “Детство с книгой” (комп’ютерні вікторини, пазли, загадки, кросворди).

- “Чарівні етикетки” – етикет-лотерея 1-4 кл. Кожна правильна відповідь на запитання вікторини давала учасникам заходу право на участь безпрограшний лотереї. У перервах між турами вікторини були проведені огляд літератури, відеоурок етикету та практикум з сервірування святкового столу.

- “На килимку у Хоттабича” – літературна подорож у клубі “Друзі бібліотеки”

- “Казка у твоєму комп’ютері” – віртуальний ігродром для 2-6 класів

- “Книжка в мультик перебігла” - мульт-колаж для 1-5 класів

- “Літо у бібліотеці” – мега-вікторина для учнів 3-7 класів, показовий захід для бібліотекарів-початківців району.

- “В гостях у Едуарда Успенського” – літературне намисто для учнів 3-6 класу. Було використано літературні вікторини, комп’ютерні презентації, слайд-вікторини.

Працюючи з юними читачами, проводячи для них безліч різноманітних заходів, бібліотекар зажди пам’ятає про те, що головним завданням цієї роботи є виховання любові до книги і читання.

Отже, на сьогоднішній день, Катеринівська сільська бібліотека – це потужне джерело різноманітної інформації та провідник у віртуальний світ своїх користувачів. Відкриття Інтернет-класу не тільки вплинуло на якість та ефективність роботи бібліотеки, а й сприяло значному зростанню її авторитету.

Запровадження нових інформаційних технологій та їх активне використання допомогло стати їй більш відкритою та публічною.


"ЧИ ЗНАЄШ ТИ, ЯК ПРИРОДУ БЕРЕГТИ?”

Екологічний ерудиціон для читачів середнього шкільного віку

У бібліотеці оформлено виставку літератури "Збережи свою планету". Перед початком заходу читачам демонструється відеофільм "Распустившиеся цветы".

Вітаю вас, шановні читачі!

5 червня планета відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища. У ці дні всі люди на нашій планеті говорять про те, як нам хочеться бачити чисті струмки, ріки й озера, ходити по чистому, ніким не засміченому лісу, бачити тварин не тільки по телевізору й у зоопарку.

Сьогодні ми з вами будемо говорити про природу, про наше ставлення до неї, про повагу до всього живого, наслідки поведінки людини в природі.

"Найстрашніший звір на Землі", - проголошує напис на клітці у одному з зоопарків Німеччини. Коли зацікавлений відвідувач притуляє обличчя до масивних грат і зазирає всередину - він бачить себе. За гратами встановлено дзеркало. Чи безпідставним є напис на вході? Напевно, ні. Людська діяльність настільки змінює природу, що це, іноді, загрожує існуванню самої людини.

Як ви вважаєте, яка діяльність людини найбільш небезпечна для рослин та тварин? (забудови степів, лісів, надмірне полювання, забруднення навколишнього середовища).

А чи потрібно зберігати всі види, чи не буде великої шкоди, якщо частину з них буде втрачено? (Оберігати потрібно всі види).

Скажіть мені, як називається книга, яка розповідає про тварин і рослин, яких залишилося дуже мало, яких потрібно оберігати, бо вони можуть зовсім зникнути з нашої планети?

"ЧЕРВОНА КНИГА"

Червона книга тварин складається з чорних, червоних, жовтих і зелених сторінок.

На чорних сторінках знаходяться ті тварини, які зникли з лиця землі: європейський тур (останній зник у зоопарку під Польщею), кінь Тарпан, птах стерв’ятник (поїдав падаль, гніздився в Криму).

На червоних сторінках - тварини, що перебувають на грані зникнення: ропуха очеретяна, кіт лісовий, вусач альпійський і т.д.

На жовтих сторінках книги - тварини, які мають обмежену територію: перев’язка звичайна (родич тхора)

На зелених сторінках Червоної книги - тварини, яких вдалося врятувати. Це зубри, соболі...

ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ «ЗБЕРЕЖИ СВОЮ ПЛАНЕТУ»

Наша природа - це таємнича, не прочитана до кінця книга. В ній багато цікавого і невідомого. Тому постійне "Чому?" супроводжуватиме нас завжди. На кожне "Чому?" можна знайти свою відповідь. Часом відповідь заховано так далеко, що до неї не дійти ногами, не дістати руками; природа - майстриня на загадки-горішки. Якщо такий горішок не розгадає одна голова, то його можна розгадати гуртом. Тож давайте спробуємо відкрити кілька таємниць нашої природи.

МАЛЕНЬКІ ТАЄМНИЦІ ПРИРОДИ

1. Чи знаєте ви, який звір будує собі будинок з басейном? (Бобер)

2. До якої погоди павук посилено плете мережі? ( до сухої)

3. Як ви гадаєте, чи росте дерево взимку? (ні)

4. В Англії у ХІІ ст. ця рослинна приправа була ціннішою за золото (перець).

5. Тільки у цієї рослини верхня сторона листка холодна, а нижня - тепла. Що це за рослина? (мати-й-мачуха)

6. У яких дерев восени листя не жовте, а червоне? (клен, осика, горобина)

7. Яка ягода буває чорною, червоною, білою? (смородина)

8. Кому потрібні старі дупласті дерева? ( У дуплах старих дерев гніздяться птахи, живуть звірі).

9. Яка найвища трава у світі? (бамбук)

10. У її листі містяться вітаміни С і К, провітамін А, корисні мінеральні солі і білки. Навесні з неї варять борщ. Можна добути й зелену фарбу. У давнину з її волокон виробляли мішковину. Що це за рослина? (кропива)

11. Про кропиву говорять, що це трава, яку й сліпі знають. А чому кропива кусається? (У гострих волосках на листі кропиви є мурашина кислота. При дотику до шкіри кінчик волоска ламається, робить ранку на шкірі, рідина виливається в ранку й викликає печіння).

12. А яка рослина може вилікувати ці неприємні відчуття (листя щавлю)

ЛІСОВА АПТЕКА

1. Яка ягода може замінити лимон? (журавлина, містить лимонну кислоту).

2. Листя якої рослини можна прикласти до рани? (Подорожника),

3. Яку траву люблять кішки? При яких хворобах вона застосовується? (Валеріану. При серцево-судинних захворюваннях, при неврозах).

4. Запах квітів якої рослини вбиває мікробів? ( Черемхи)

5. Назва якої лікарської рослини говорить про те, де вона живе? (подорожник)

6. Які лікувальні властивості мають липа і мати-й-мачуха? (засіб від кашлю)

7. Яку болотну рослину можна використовувати замість йоду й вати? (Торф’яний мох або сфагнум).

Лише наприкінці минулого століття людство усвідомило, що планета наша тендітна й вразлива. А найвразливіші на ній ліси: адже саме вони дають настільки необхідний нам кисень. А що ж таке ліс? Більшість людей вважає, що ліс - це безліч дерев, що ростуть разом. Але тоді й парк і сад, і алея - теж ліс? Ні, виявляється, ліс - це одна родина дерев, кущів, трав, квітів і різних тварин.

КОМП’ЮТЕРНА ВІКТОРИНА «ЛІСОВІ ЗАГАДКИ»

Сподобалися загадки? Тож пропоную вашій увазі ще підбірку загадок. Та не простих, а "хвостатих".

ХВОСТАТА ВІКТОРИНА

1. Чий пухнастий рудий хвіст служить своїй хазяйці парашутом під час стрибків? БІЛКА

2. ЇЇ довгий пухнастий хвіст добре замітає сліди своєї господарки, особливо на снігу. ЛИСИЦЯ

3. Про боягуза кажуть, що він тремтить, немов її хвіст. ВІВЦЯ

4. Яка тварина спить, обмотуючи голову своїм хвостом? ЛЕМУР

5. Його хвіст влітку сірий, взимку білий. ЗАЄЦЬ

6. Чий хвіст служив риболовним знаряддям своєму господареві? ВОВК

8. Якому чудовому стрибуну його хвіст допомагає утримувати рівновагу? КЕНГУРУ

9. У цього велетня ніс набагато довший за хвоста. СЛОН

10. Для якого річного будівника його хвіст є і кермом і веслом, а ще в ньому накопичує жир на зиму? БОБЕР

11. Цю тварину всі легко впізнають за чорними кільцями на його хвості. ЄНОТ

12. Яка пташка приносить на хвості новини? СОРОКА

А чому про сороку говорять, що вона приносить новини? (вона скрекоче наче бабця-пліткарка). А ви чули її голос? Зможете вирізнити її серед інших? А чи зумієте ви впізнати голоси інших птахів?

КОМП’ЮТЕРНА ВІКТОРИНА "ГОЛОСИ ПТАХІВ". ПОЄДНАНА З ПРЕЗЕНТАЦВЄЮ "ПТАХИ НАШОГО КРАЮ"

ГРА "ТАК - НІ"

На запитання потрібно відповідати хором "так" або "ні"

1. Может ли дрозд отморозить себе хвост? ( нет, он зимует на юге)

2. Может ли оса взлететь под небеса? (да)

3. Может ли кулик прикусить себе язык? (нет, у птиц нет зубов)

4. Может ли тюлень на боку лежать весь день? (да)

5. Может ли синица под крышей поселиться? (да)

6. Могут ли твои собаки оторвать хвосты всем ракам? (нет, раки живут на дне водоемов)

7. Может ли медведь зимою потолстеть? (нет, зимой медведь спит и худеет)

8. Может ли лисица с курицей ужиться? (нет)

9. Правда, что колючий ежик любит есть жуков и мошек (да)

10. Степную серую гадюку ты можешь смело взять на руки? (нет)

11. Большая рыжая лиса летает часто в небесах? (нет)

12. О сером волке говорять, он очень любит виноград (нет)

А чи знаєте ви, які тварини живуть всюди: у воді, у ґрунті, у траві й на деревах, будинках, на тілі тварин і людини. Без них природа дуже б збідніла, адже вони запилюють квіти, є кормом для багатьох тварин. І хоч одні з них є переносниками тяжких хвороб, а інших ми називаємо шкідниками поля, саду, городу. користі від них значно більше, ніж шкоди. Про кого йде мова?

ЦАРСТВО КОМАХ

1) Ці комахи живуть групами, самі вони дуже маленькі, але будинки будують собі величезні, переважно в лісі й лісопаркових зонах. Кожний член групи приносить свою користь, і ніхто не залишається без роботи. Що це за комахи? (мурахи)

2) Ці комахи приносять велику користь. Вони мають яскраве смугасте забарвлення, і боляче жалять. (бджоли)

3) Дуже гарні комахи, пурхають від квіточки до квіточки й переносять пилок, хоче деякі з них бувають і шкідниками. Цих комах навіть колекціонують, і називається це заняття лепідоптерофілія. Що це за комахи? (метелики)

4) Ці комахи розмножуються у водоймах, або у вологих місцях. Особливо багато цих комах в лісі. Коли ми ходимо в ліс, ми мажемо спеціальним кремом або бризкаємося аерозолем, щоб ці комахи нас не кусали. (комарі)

5) Ці комахи зустрічаються тільки влітку, а на зиму вони впадають у сплячку. Люди дуже не люблять, коли вони залітають у квартиру, й дзижчать, дзижчать, дзижчать... (мухи)

6) Ці комахи в’ють гнізда (оси)

КОНКУРС "ЗНАЙОМІ НЕЗНАЙОМЦІ"

Ведучий показує листок з зашифрованою назвою тварин, яких на землі залишилося дуже мало.

Гравці повинні розшифрувати їх.

SЧROYPZZHVИNЙN LЛWEWЛLEZZKNA - ЧОРНИЙ ЛЕЛЕКА

ГWASДZЮZZKYAS CSТLEZПRROQBZA - ГАДЮКА СТЕПОВА

ZCVТNENПGOFBSИWЙ OSPWESSЛL - СТЕПОВИЙ ОРЕЛ

SBSУWXQAWТRИQЙW QЇNЖUALRS - ВУХАТИЙ ЇЖАК

ZSSЖFУLRY-WOZWЛZZEWWНLЬZ - ЖУК-ОЛЕНЬ

У 2009 р. вийшло третє видання Червоної книги України. До нього занесено 542 види тварин, які потребують захисту. І ми постійно маємо пам’ятати про це. Адже ким для нас є тварини

- це вовна та шовк для виробництва тканин, хутро для пошиття одягу, шкіра для взуття.

- це помічники людини у важкій роботі: коні, осли, верблюди

- це наші вірні друзі: собаки, кішки, папуги.

- це чудовий настрій, коли ми чуємо спів солов’я, чи спостерігаємо в лісі за білкою.

- це ліки, якими лікують хвороби людини: зміїна і бджолина отрути, мед борсучий, козячий жир.

У багатьох країнах навіть було встановлено пам’ятники тваринам. Як ви думаєте, за що? а що?

ПАМ’ЯТНИКИ ТВАРИНАМ

1. Корові у Голландії. Тут корову називають годувальницею, матінкою, адже здавна ця країна славиться молочними продуктами. Молоко - диво природи, воно містить в собі більше ста елементів, необхідна для життєдіяльності організму людини. Крім того, розведення корів дає нам можливість забезпечувати себе шкіряним одягом і взуттям, багатьма іншими продуктами, що грають велику роль в житті.

2. Пам’ятники собаці поставлені в декількох країнах:

Сенбернару Баррі в Парижі - за розшук і врятування 40 чоловік, загублених у горах.

Собаці Болто в Нью-Йорку - пам’ятник вожакові їздових собак, які врятували жителів Аляски від дифтерії: через ураган не було змоги доставити ліки і на допомогу прийшли собаки.

3. Слону в Кенії - на знак поваги до доброго. надійного, працелюбного помічника людини.

4. На острові Родос в Греції є пам’ятник оленям. Ці тварини удостоєні честі за те, що своїми гострими копитами винищили на острові всіх отруйних змій.

5. Півневі у місті Габрово в Болгарії. У всьому світі новий день для людей починається перекличкою півнів. Вони перші зустрічають і вітають світанок.

6. У місті Солт-лейк-ситі ( штат Юту, США) єдиний в світі пам’ятник чайці. За переказами, ця птиця врятувала від сарани урожай мешканців перших поселень мормонів.

7. Пам’ятник горобцеві є в американському місті Бостоні. За що ж Бостон звів цю птицю на п’єдестал? Виявляється, скромний. пернатий трудяга врятував населення цих місць з голоду, коли тут з’явилася небачена досі гусінь, і було її так багато, що, здавалося, земля ворушиться. Ось тут-то горобці і показали себе у всьому блиску. Вони в короткий термін розправилися з шкідниками і тим самим врятували сади і посіви.

8. У Римі поставлений пам’ятник гусакам. Згідно легенді, саме вони врятували місто від навали ворога, розбудивши пости охорони своїм гелготом.

9. Голубці в Англії. Англійський підводний човен потерпів аварію і затонув. На ньому знаходилися декілька голубів для зв’язку. Одну голубку підготували для польоту, до її лапки прикріпили капсулу з координатами субмарини і через торпедний апарат випустили птицю на волю. Голубка доставила координати до Англії, і екіпаж підводного човна був врятований. За цей подвиг голубці не лише поставлений пам’ятник, вона ще і нагороджена медаллю.

10. Верблюду в Монголії. Верблюд дає людям вовну, молоко, м’ясо і є надійним й швидкохідним транспортним засобом у пустелі.

11. Дельфіну в США. За відмінне виконання обов’язків зв’язківця між глибоководною і наземною станціями.

12. Рисі в Іспанії - як символ вільного звіра.

А що потрібно тваринам для того, щоб спокійно жити? (Повітря, тепло, вода, світло, грунт, їжа і спокій).

Де ж живуть рідкісні тварини? У особливих місцях, заповідниках та заказниках.

ПРЕЗЕНТАЦІЇ "БОТАНІЧНИЙ ЗАКАЗНИК "БАЛКА МИХАЙЛІВСЬКА" ТА "ЕНТОМОЛОГІЧНИЙ ЗАПОВІДНИК "МИХАЙЛІВСЬКИЙ"

Давайте згадаємо, що ми всі живемо на одній планеті і, забруднюючи природу, ми шкодимо у першу чергу самим собі та своїм нащадкам. Тому кожен з нас повинен зробити хоча б один крок на покращення стану нашого довкілля. Кожен для себе повинен знайти його сам. Хтось посадить дерево, хтось прибере сміття на своєму дворі, хтось не нарве букет з рідкісних квітів. Якщо ми дбатимемо про природу, то й вона завжди дбатиме про нас. Саме від нас залежить наше майбутнє.

До наступної зустрічі у бібліотеці. До побачення!


Сценарій краєзнавчого намету “Чарівний серцю рідний край”, присвяченого 70-річчю визволення Лозівщини від фашистських загарбників (Намет організовано біля входу в Лозівську центральну районну бібліотеку)

На виставкових стелажах розміщено книжкові виставки “Лозівщина, моя рідна сторона” (історія і сьогодення рідного краю); “Поетичний зорепад” (літературна творчість Лозівщини); “Ми пам’ятаємо” (виставка – до 70-річчя визволення Харківщини і Лозівщини); виставка творчих робіт читачів “Магія рукотворної краси” (представлені рушники, вишивки, вироби із бісеру, а також фотографії”)

Із комп’ютера звучать пісні про Лозову.

Ведуча:

Добрий день, дорогі користувачі, жителі міста.

Двісті років тому наша місцевість була необжитим і непривітним степом із пекучим сонцем влітку і крижаним вітром взимку. Дуже малий проміжок часу відвела історія для розвитку нашого краю. Наше місто досить молоде, але має свою славну історію.

Дякуємо всім, хто зібрався сьогодні біля нашого краєзнавчого намету, який присвячений Дню міста Лозова та 70-річчю визволення Лозівщини від фашистських загарбників.

Ведуча: А зараз давайте разом з вами переглянемо фільм “Я чую серцем Лозову”.

Ведуча:

Ми з вами лозівчани. Лозівщина – це наше життя, наша праця, доля і надія. А головне – це люди. Ми пишаємося нашими земляками. Вони – наша слава.

В Лозівському районі 15 Героїв Радянського Союзу..

Я надаю слово Курячій Л.В., провідному бібліотекарю ЦРБ. Вона презентує бібліотечно-бібліографічний покажчик “Лозівчани – Герої Радянського Союзу”

(презентація покажчика)

Ведуча:

Працівники бібліотеки організували декілька виставок, ось вони перед вами. Як бачите, ви можете ознайомитися з книгами, а також переглянути альбоми, зроблені руками бібліотекарів. В них матеріали про відомих земляків: Могильченко Г.С., двічі Героя Соціалістичної Праці, голову колгоспу: Кучеренко М.О., конструктора танку Т-34: Дикого І.Ф., лікаря, кавалера ордена Леніна; Супруна Ф.Г., першого директора ЛКМЗ та інших.

Хочу запросити вас зайти в бібліотеку і познайомитися з дуже цікавою нетрадиційною виставкою – бліндаж “Вклонімося великим тим рокам”, на якій поруч з книгами ви побачите військові нагороди, фронтові листи-трикутники, різноманітні експонати (гільзи, патрони і т.д.), люб’язно надані працівниками Лозівського краєзнавчого музею.

Ведуча:

Про буклет Лозівської міської організації ветеранів “Никто не забыт, ничто не забыто”, розповість його голова Книш В.О.

Ведуча:

В нашому місті працює клуб любителів поезії “Лігос”. Він був організований в 2004 році. Його учасники є частими нашими гостями. Всі книги місцевих поетів є в бібліотеці і вони представлені на нашій виставці “Поетичний зорепад”. Сьогодні біля поезій ви бачите Ольгу Вікту. Нещодавно вийшло декілька її нових книг. Я надаю їй слово, а потім всі бажаючі можуть з нею поспілкуватися.

Ведуча:

Пропонуємо всім бажаючим взяти участь у вікторині “Чи знаєш ти історію свого краю?”

(нагородження призами)

(звучить вірш “Освободителям Лозовой, павшим и живым, посвящается...” у виконанні автора, місцевого поета Михайла Старикова).


ЛОЗІВСЬКА ЦБС

Лозівська центральна районна бібліотека

Робота Лозівської центральної районної бібліотеки до 70-річчя визволення району від фашистських загарбників та 90-річчя визволення Лозівського району

(досвід краєзнавчої роботи)

Вітер і жито волошки блакитні вплітає,
Ловить, пустуючи, сонечка промінь ясний,
І у колисці з лози колихає,
Вквітчаний Богом район Лозівський.
Катерина Глущенко

Любов до рідного краю, до землі що, її заселяють, є спільною турботою про те, щоб він був багатшим, красивішим, культурнішим.

Для цього потрібно добре знати його історію, природу, економіку, етнографію і культуру.

«Без минулого немає майбутнього», говорять в народі. І це так, адже за все, що ми маємо, ми завдячуємо предкам, наші надбання ляжуть в основу здобуття нащадків.

Вивчення історії рідного краю, популяризація його традицій, культурних цінностей, надбаних народом протягом століть, у наш час є одним з найголовніших завдань, що стоять перед бібліотеками.

І тому, одним з пріоритетних напрямків роботи Лозівської ЦРБ є краєзнавча робота, яка проводиться як традиційними методами, так і інтерактивними.

2013 рік – багатий на краєзнавчі події. Це 90-річчя утворення Лозівського району і 70-річчя визволення Лозівщини від фашистських загарбників.

З метою популяризації краєзнавчої літератури в бібліотеці постійно діє краєзнавчий куточок, в якому розміщені література по краєзнавству, тематичні папки, альбоми, буклети, бібліографічні покажчики, книжкова виставка «Лозівщина моя – рідна сторона» з розділами:

1. Під чаром рідної землі

2. У війни немає забуття

3. Їх імена – окраса краю

4. Поезії не змовкне джерело (твори місцевих поетів).

З нагоди 90-річчя Лозівського району бібліотекарі запросили на краєзнавчу мандрівку «Стежками рідного краю» членів клубу за інтересами «Епіцентр» та вчителя історії, дослідника історії рідного краю В’ячеслава Олександровича Труша. Труш В.О. є автором краєзнавчих робіт «Історія села Хлібного» та «Національно-визвольний рух на Лозівщині».

Разом з гостем учні здійснили мандрівку в далеку історію Лозівщини, в основу якої покладено – мультимедійну презентацію «Це нашої історії рядки».

Члени клубу приємно здивували ведучих заходу і присутніх, підготувавши цікаві розповіді про «Золоті перлини Лозівщини», і пообіцяли бережливо ставитися до природи рідного краю.

Нерозривний зв'язок у бібліотеки з літературним клубом «Лігос».

На годині творчого дозвілля «Літературне сузір’я Лозівщини» поети читали свої вірші, про рідний край, співали пісні в супроводі гітари, звучала скрипка.

Не приходить повз увагу працівників бібліотек вихід у світ нових робіт письменників краю. Зокрема, було проведено презентацію літературно-художнього альманаху «Харківський міст», де були надруковані вірші та проза дев’ятьох лозівчан. Серед них: Ольга Тарасова, Валерія Щипова, Анастасія Колісник, Артур Савран та інші. Бібліотека має усі книги місцевих авторів, що були надруковані за дев’ять років існування клубу «Лігос». Тому присутні мали змогу взяти додому збірки з віршами поетів, які найбільш припали до вподоби, щоб не поспішаючи насолодитися прекрасним. А це і є ефективність нашої роботи.

Однією з складових краєзнавчої роботи є героїко-патріотичне виховання молоді, яке ведеться в тісній співпраці з краєзнавчим музеєм.

Так, уже стало традицією вшановувати учасників бойових дій на території інших держав. Лозівська ЦРБ організувала мультимедійну презентацію «Відлуння тих далеких днів сльозами на очах бринить…» про воїнів афганців Лозівщини, які загинули в Афганістані. Учасники заходу розповідали про наших земляків, а музично супроводжували презентацію Олександр Крюков та Сергій Шкуренко. Воїни – інтернаціоналісти В’ячеслав Євсюков, Олександр Куксинов поділилися спогадами про ті події.

З нагоди Дня міста та 70-річчя визволення Лозівщини від фашистських загарбників працівники ЦРБ запросили своїх користувачів та жителів міста до краєзнавчого намету "Чарівний серцю рідний край”, організованого біля бібліотеки.

В цей день жителі змогли переглянути виставку-бліндаж "Вклонімося великим тим рокам" за розділами:

- І трагедія і подвиг;

- Доторкнися душею до подвигу;

- Рокам ніколи пам’яті не стерти.

Переглядаючи виставку, користувачі мали змогу познайомитись з книгами, періодичними виданнями, тематичним досьє "Герої кутлінці", плакатами та військовою атрибутикою такою як: копія прапору Перемоги, лист - трикутник часів війни, ордена і медалі, гільзи патронів, пілотка і каска, багнет гвинтівки та інше.

Експонати для виставки були надані Лозівським краєзнавчим музеєм.

Бібліотекарі презентували бібліотечно-бібліографічний покажчик "Лозівчани Герої Радянського Союзу", створений провідним бібліотекарем Курячою Л.В. та буклет Лозівської міської організації ветеранів "Никто не забыт, ничто не забыто".

Неабиякий інтерес викликала виставка творчих робіт користувачів "Магія рукотворної краси", де представлені вишивки, фотографії рідного міста, картини, роботи з бісеру.

Зацікавила гостей краєзнавчого намету виставка книг місцевих поетів "Поетичний зорепад". У бажаючих була можливість поспілкуватися з місцевими поетами, зокрема з Ольгою Віктою. Наразі виходить збірка її віршів і Ольга Вікторівна із задоволенням читала свої поезії.

Найактивніші гості, які зібралися біля бібліотеки, мали змогу взяти участь у вікторині "Чи знаєш ти історію свого краю" та отримати приз.

Лозівська центральна районна бібліотека і надалі продовжуватиме краєзнавчу роботу так, як в 2014 році Лозова відзначатиме 145-річницю Дня заснування міста.


Мандариновий тиждень

у Комсомольській бібліотеці

2014-01-17

/Files/images/Без імені 3.jpg

Хто може відповісти, де в бібліотечній роботі закінчуються будні і починаються свята? Здається питання несерйозне і примітивне, якщо відштовхуватись тільки від поняття «будні» і «свята», але все не так однозначно.

Будь-яку щоденну роботу можна виконувати по-різному і лише від нас залежить, у якому вигляді вона буде проходити. Здавалося б, що може бути цікавого у такому процесі, як перереєстрація користувачів? Але ні! Цікаво, і дуже. І наш Мандариновий тиждень у бібліотеці є тому підтвердження.

Почався він на зимових канікулах. План заходів на цей тиждень був підібраний для кожної вікової категорії читачів бібліотеки. Каскад яскравих, «соковитих», « солодких», загадкових, інтелектуальних, пізнавальних завдань був запропонований дітям. А саме, для молодшого шкільного віку – «Мандаринові пазли», «Мандаринові загадки». Середній шкільний вік – «Конкурс на кращу ялинку», «Конкурс на кращу емблему бібліотеки», завдання «Найсолодший мандарин». Старший шкільний вік - завдання «Батьківщина мандарина», гра « Корисні мандарини». Найцікавішим стало завдання «В якій книзі із запропонованих не йдеться мова про мандарини». Слайд-презентація «Оранжевое чудо с запахом зимы» та « День мультяшних пригод» завершили програму Мандаринового тижня.

Кожен користувач нашої бібліотеки, не залежно від віку, знайшов, чим себе задовольнити протягом тижня. Мандарини, звичайно, отримали не всі, а тільки най-най…. Але без мандаринового смайлика, гарного настрою та цікавої книги ніхто не залишився.


“Бібліотечне краєзнавство у відновленні історичної пам’яті народу”

(досвід роботи Артільної сільської бібліотеки-філії. Бібліотекар Жуга О.В.)

Кожній інтелігентній людині притаманна любов до рідного краю, “малої Батьківщини”, як ми часто величаємо цю непримітну цяточку на карті, де з’явилися на світ. Чуття вітчизни супроводжує нас усе життя. Це почуття є одним з найсвітліших і найсвятіших.

Вихованню патріотичних почуттів, любові до рідної землі, збагаченню духовного світу дитини допомагає використання краєзнавчого матеріалу.

Краєзнавство – це важливе джерело поповнення знань. Воно сягає в глибину віків. Відомості з історії рідного села, свого краю зберігаються в народній пам’яті, вони передаються із покоління до поколінь. Участь у краєзнавчій роботі дає можливість читачу відчути радість успішних пошуків документів, відомостей з історії краю, взагалі, пізнати радість творчої праці.

Мета бібліотечного краєзнавства – зібрати, зберегти і надати користувачам документальні джерела та інформацію про рідний край. Тому краєзнавча робота займає вагоме місце у роботі нашої бібліотеки.

Протягом багатьох років у бібліотеці склалась певна система краєзнавчої роботи. При плануванні роботи, краєзнавчі заходи обов’язково вносяться у план роботи. Наша бібліотека постійно займається пошуком краєзнавчої інформації. Пошук краєзнавчої інформації та формування краєзнавчого фонду здійснюється за такими напрямками: історичний, народознавчий, географічний, екологічний, літературне краєзнавство, видатні люди рідного краю.

На основі зібраних матеріалів в бібліотеці оформлено постійно діючий краєзнавчий куточок, який має чотири відділи: “Україна – ти одна як життя”, “З Харківщиною в серці живем”, “Лозівщино – чарівний мій край”, “Село моє, для мене ти єдине”. Тут розміщені книги з історії рідного краю, збірники поетів Лозівщини, тематичні досьє.

В бібліотеці діє актив читачів, який тісно співпрацює з шкільною пошуковою групою та шкільним історичним музеєм, звідкіль ми черпаємо історичний матеріал. Так, разом з читачами бібліотеки було створено книжку-саморобку “Село Артільне – моя маленька Батьківщина” за розділами:

1. історична довідка

2. революційні події 1905-1907 р.р.

3. колективізація

4. голодомор

5. сільське господарство

6. період Великої Вітчизняної війни

7. розвиток освіти, культури, охорони здоров’я

8. сьогодення села

Тут зібрано багато цікавого матеріалу, спогадів, фотодокументів з історії нашого рідного села в різні періоди його розвитку, про видатних людей села, літературне життя.

У нашій бібліотеці зібрано багатий матеріал про Велику Вітчизняну війну, зокрема про подвиг воїнів 25 танкового корпусу в лютому 1943 року, окремі свідчення учасників війни, зібрані фотографії наших земляків, які загинули на фронтах світової війни. Всі ці матеріали знаходяться в тематичному досьє “Окремі епізоди Великої Вітчизняної війни”.

Зі свідчень старожилів читачами було оформлено альбом “Голодомор по Артільній сільській раді”, зібрані вирізки з газет зі свідченнями та фотокопіями.

Створено тематичну папку “Поети Харківщини”, де постійно збираються вирізки чи ксерокопії з віршами, біографіями поетів Харківщини.

Постійно ведеться краєзнавча картотека. Краєзнавчий матеріал, ми знаходимо у виданнях місцевої преси. Це перш за все, цікаві статті з історії нашого села, розвиток освіти, культури, охорони здоров’я, нариси та біографічні довідки про відомих, видатних людей, наших односельців. Ксерокопії заміток та статей краєзнавчого характеру зібрані в тематичному досьє “Наші односельці – герої газетних сторінок”.

Нещодавно створено новий альбом “Пісні Слобожанщини”, до якого ввійшли пісні Харківщини та пісні наших бабусь та прабабусь, які наспівали нам наші старожили.

Щоб більше дізнатися про історію свого села, ми проводимо свята вулиць, на яких дізнаємося про те коли були заселені наші вулиці і ким, з яких країв приїздили до нас переселенці. Діти дуже полюбляють такі заходи, їм дуже цікаво і вони також показують жителям села свої мистецькі таланти: читають вірші улюблених поетів, виконують пісні нашого краю, ставлять уривки з відомих драматичних творів.

Особливо цікаво проводяться виставки-салони, зустрічі з народними умільцями нашого села, на яких читачі мають змогу побачити їхні роботи, почути відповіді на всі запитання. Це вишивки Романенко Лідії Петрівни, які зачаровують всіх своєю красою та майстерністю та поробки з дерева Мухи Михайла Давидовича.

Наша бібліотека підтримує тісний зв’язок зі школою, проводяться спільні масові заходи по краєзнавству. Читачі в будь-який час мають змогу відвідати шкільний історичний музей.

Разом з читачами ми зібрали цікавий матеріал, з історії виникнення нашої сільської бібліотеки, про який нам повідали наші старожили, бібліотекарі - ветерани, архівні документи. І дорослі і діти часто читають наші книги – саморобки, розповідають ще багато цікавих моментів. Все це ми записуємо і поповнюємо свої альбоми новим матеріалом. І на цьому ми не збираємось ставити крапку. Робота по краєзнавчому пошуку буде продовжуватися. Матеріали будуть збиратись і групуватись у папки, а з найцікавішими даними ми будемо знайомити жителів нашого села, вчителів, дітей, батьків.

Працюючи з літературою про рідний край в бібліотеці, читачі при допомозі бібліотекаря закріплюють навички пошукової роботи, розширюють свій кругозір, збагачуються новими знаннями, вчаться працювати з додатковою літературою.

Наші читачі використовують накопичену інформацію при підготовці повідомлень, рефератів, наукових робіт.

У процесі індивідуальної роботи з читачами бібліотекар вчить їх користуватися різними інформаційними джерелами, тематичною краєзнавчою картотекою.

Робота з краєзнавчою літературою передбачається в усіх розділах річного і квартального планів роботи.


НОВА ФОРМА РОБОТИ "КНИЖКОВИЙ ПОДІУМ"

В Орільській міській бібліотеці була розроблена та проведена нова форма роботи під назвою "Книжковий подіум". В бібліотеці був зроблений подіум для учасників заходу. По обидва боки доріжки сиділи глядачі, вибрані критики та жюрі заходу. Під підібраний музичний супровід на подіум виходив учасник з книгою переодягнений в костюм улюбленого героя, презентуючи книгу та літературного героя. Критики висловлювали свою думку про техніку виходу, костюм та те, як учасник презентував книгу. В кінці заходу журі підбили підсумки та визначили переможців свята. Важливо те, що діти самі приймали активну участь у рекламі книги. Вони уявляли себе на місці головного героя та демонстрували його на подіумі, побували в ролі моделей та зацікавили інших дітей у виборі книги.


Довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів

(із досвіду роботи Комсомольської бібліотеки-філії)

/Files/slider/1/SAM_1021.JPG

Важливий напрямок роботи Комсомольської сільської бібліотеки-філії – довідково-бібліографічне та інформаційне обслуговування користувачів. Емблемою бібліографії ще в давні часи був золотий ключ. Бібліографію так і визначили як “ключ до всіх знань”. Ключ, за допомогою якого ця наука розкриває свої таємниці, - це довідково-бібліографічний апарат бібліотеки:

- каталоги (систематичний та алфавітний)

- картотеки (систематична картотека статей, реєстраційна картотека періодичних видань та краєзнавча картотека)

- довідкові видання

/Files/slider/1/SAM_1003.JPG

ДБА часто порівнюють з компасом тому, що він допомагає читачеві орієнтуватися у безмежному морі книжкової інформації. Бібліографія допомагає відповісти на найскладніші запитання, відшукати необхідні джерела інформації, відібрати кращі з них, а ще вчить мистецтву бути читачем. Тому Комсомольська сільська бібліотека визначила для себе слідуючі основні завдання щодо довідково-бібліографічного обслуговування своїх користувачів:

- всебічно задовольняти читацькі запити, забезпечувати оперативний доступ до джерел інформації, створювати та ефективно використовувати інформаційні ресурси довідково-бібліографічних можливостей бібліотеки;

- навчити користувача свідомо і самостійно вибрати джерело інформації – книгу (використовувати при виборі каталоги, картотеки, книжкові виставки, бібліографічні огляди, довідкові та енциклопедичні видання);

- розширювати та поглиблювати інтерес молодого читача до друкованого слова, навчати його усвідомленому читанню, вмінню осмислити прочитане, виділити для себе потрібну інформацію;

- на основі якісного довідково-бібліографічного апарату здійснювати інформаційний пошук за запитами користувачів.

Фонд інформаційних та довідково-бібліографічних видань в бібліотеці виділений на окремих стелажах для вільного доступу. Довідковий фонд представлений:

- довідковими виданнями,

- довідковими посібниками,

- енциклопедіями, словниками,

- рекомендованими журналами, книгами про книги, списками для позакласного читання.

У бібліотеці здебільшого застосовують такі форми масового бібліографічного інформування: організація виставок нових надходжень і бібліографічних оглядів; проведення днів інформації, днів нової книги, екскурсій ( )

Тематичні виставки присвячують найважливішим політичним подіям, ювілейним датам ( ). Виставки на допомогу навчальному процесу адресують як учителям, майстрам, так і учням. ( ) Іноді такі виставки мають допоміжний характер, полегшують пошук літератури з окремого навчального предмета, теми заняття, теми для самостійної роботи.

Як правило, експонується навчальна, навчально-пізнавальна і довідкова література.

Ключовим принципом довідково-інформаційного обслуговування був і залишається принцип загальнодоступності інформації. Протягом року в режимі “запит-відповідь” у Комсомольській бібліотеці здійснюється оперативне задоволення інформаційних потреб користувачів, як у традиційній так і у електронній формі. Надаються відповіді на разові тематичні запити, які містять відомості з певної теми. ( ) . Проводяться дні інформації “Щойно з друку”, “Книга – елемент культури”, “Місце зустрічі – бібліотека”.

Актуальними для користувачів бібліотек залишаються бібліографічні огляди: “Журнальна гойдалка”, екскурсійні розвідки: “Мистецтво бути читачем”.

/Files/slider/1/SAM_1017.JPG

Бібліотечні уроки поступово розвивають у дітей навички довідково-бібліографічної грамотності, поглибленої роботи з книгою. Для молодших школярів вони проходять у формі гри “Книжкові піраміди”, “Журнальна гойдалка”- бібліотечний урок, “Мистецтво бути читачем” – екскурсійна розвідка, “Бібліотечний лабіринт” – енциклопедичний марафон, “Книги, які знають все” (енциклопедії, словники, довідники). Для середнього та старшого шкільного віку бібліотечні уроки проводяться з урахуванням індивідуальних і вікових здібностей та особливостей, наприклад, міні – діалог “Що краще перегляд літератури чи медіа-перегляд?”, інтернет-тренінг “Інформаційне сафарі для досвідчених мисливців”, медіа-перегляд “Від папірусу до електронної книги”. Бібліотечні уроки вчать користуватися книжковими виставками, працювати з періодичними матеріалами, знайомлять з елементами певних тем. Добре, що ці заходи проходять саме у бібліотеці, безпосередньо серед довідково-бібліографічного фонду, довідників та словників. Довідково-бібліографічне обслуговування знаходиться сьогодні на новому етапі розвитку, пов’язаному з організацією надання довідково-бібліографічних послуг на основі використання Інтернету. Молодь надає перевагу новим інформаційним технологіям. З появою Інтернету в нашій бібліотеці найбільш складні довідки стали виконуватися оперативніше. Архів виконаних довідок поповнюється за допомогою Інтернету і за допомогою традиційних друкованих видань.

Тематику довідок визначають події в житті країни, знаменні дати, екологічні проблеми, розширення знань, набутих у школі, правові відносини, новинки літератури. ( ) В нашій бібліотеці регулярно ведеться облік виконаних довідок із зазначенням джерел інформації (картотека інформацій, абоненти інформації (вчителі, вихователі, соц.працівники), теми інформації.

Основну роль в інформаційній діяльності Комсомольської бібліотеки відіграють усні форми роботи – розповіді про роботу бібліотеки, правила користування та збереження книжкового фонду, бесіди по книгах, бібліографічні огляди та перегляди книг. Ефективними щодо інформування користувачів є оформлені в бібліотеці книжкові виставки - тематичні та нових надходжень, наприклад, “Живи і процвітай, Україно, рідний край”, “Харківщина – земля квітучої краси”, “Скарбничка нових надходжень”, “Чаклунство книжкового літа”, “Читання піднімає душу у височинь небес”. Використовуючи списки літератури, пам’ятки про творчість та біографію автора, як різновид бібліотечної виставки, у бібліотеці було організовано “книжковий дивогляд”. В центрі книга – приманка, навколо, в довільному розміщенні, книги цього ж автора, бібліографічний нарис про автора та його твори, а також енциклопедії, довідники, фотоальбоми, що несуть додаткову інформацію про книгу та її зміст. Ми провели день відкритих дверей “Місце зустрічі – бібліотека”. І в цей день був проведений “книжковий дивогляд” по книзі Д.Білого “Козацький оберіг”. Запросили переможця конкурсу “Найкращий читач 2014 року” учня 8 класу, активного користувача Комсомольської бібліотеки Штефана Олега, який захищав саме цю книгу.

Особливою гордістю бібліотеки є клуб за інтересами “Майстерня доброго настрою” з куточком “Души полет – руки творенье” та виставкою книжкових і періодичних видань “Творить красу допомагають книги”. Він об’єднує молоде покоління у роботі по вивченню звичаїв рідного краю. Щорічно клуб для всіх бажаючих проводить до 10 занять. Так, було організовано засідання на теми: “В кожній з нас живе “Шанель”, “Збираймо воєдино всю нашу родину”, “Таємниця бісерного мистецтва”, “Пасхальна веселка” тощо.

/Files/slider/1/SAM_1011.JPG

Матеріали зібрані в бібліотеці, неодноразово ставали основою для публікацій у місцевій газеті.

Люди розуміють потрібність бібліотеки, її роль у здобутті освіти, одержанні необхідної інформації, проведенні дозвілля тощо. Сюди із задоволенням приходять колеги з інших бібліотек за досвідом.

Бібліотеці допомагає спонсор директор ДПДГ “Комсомолець” Абдулаєв Н.А., який підключив бібліотеку до безлімітного Інтернету, розуміючи, що сенс існування людини – духовність, невід’ємною частиною якої є бібліотека, що стала культурно-інформаційним центром села, де поєднуються інтереси різних поколінь.


Перемозька сільська бібліотека-філія

Профорієнтація сільської молоді

(досвід роботи)

2013рік

Невичерпним джерелом освіченої людини є бібліотека. Саме тут кожен читач черпає для себе знання, необхідні для свого подальшого розвитку як професіонала і особистості.

“Бібліотека – це організм, який буде живим тільки тоді, коли він змінюється разом із суспільством в цілому та користувачами окремо” (А.Збитнєвська).

Сучасне життя вносить багато змін у бібліотечне обслуговування населення. В умовах, коли інформація швидко міняється, тих функцій, які традиційно виконувала бібліотека в суспільстві, уже недостатньо. Все більше зростає роль бібліотеки як провідника у світі інформації. Бібліотечний сервіс направлений на створення оптимальних форм та умов обслуговування.

Виробити вразливість на сучасного читача та зробити його відвідування бібліотеки яскравою подією – задача не з легких. Як працювати з новими типами користувачів, які види і форми бібліотечних послуг потрібні читачам? Ці та інші питання все частіше задають собі бібліотечні працівники. Серед найбільш вимогливих користувачів бібліотеки є підлітки та молодь. Вони самодостатні, креативні, чекають від бібліотеки чогось нового, якихось нових видів комунікацій.

Вивчаючи інтереси нашого молодого покоління, прийшли до висновку, що самою ефективною формою роботи з даною категорією читачів є клуби за інтересами. Саме клуби, створені при бібліотеках, дають можливість для об’єднання та спілкування однодумців, сприяють всебічному й гармонійному розвитку особистостей, а бібліотечним працівникам надають добру можливість для залучення до систематичного читання широких мас населення та задоволення читацьких запитів відповідно до їх інтересів та захоплень.

В останні роки відбулися суттєві зміни в соціально-економічному житті людей. Зміна пріоритетів, перехід до ринкових відносин, виникнення ринку праці вимагають нові концепції профорієнтації, як невід’ємної ланки системи відтворення трудових ресурсів. Професійна орієнтація молоді – це система заходів, спрямованих саме на забезпечення активного, свідомого професійного самовизначення молодої людини з урахуванням власних бажань, можливостей та індивідуальних особливостей.

Бібліотека на селі – це чи не єдине місце, де кожен житель може реалізувати свої плани та можливості. Так, з метою задоволення читацького інтересу та популяризації літератури з питань профорієнтації на базі Перемозької сільської бібліотеки-філії діє клуб за інтересами “Україночка”. Метою клубу є вивчення читацьких та професіональних інтересів, підвищення ролі джерел інформації.

Організатори намагаються залучити до роботи клубу цікавих людей, спеціалістів своєї справи. З метою виявлення інтересів до тієї чи іншої професії радою клубу було запропоновано серед старшокласників анкетування (Додаток №1), проаналізувавши які, керівництво клубу розробило ряд занять з даною категорією читачів.

Дуже важливо, щоб між спеціалістами, та тими, хто перебуває у пошуці своєї професії встановився тісний зв’язок і тому керівництвом клубу було вирішено організувати вечір-зустріч “Професій тисячі. Одну з них обирай, Україну прославляй”, на який запросили агрономів, доярок, вчителів, трактористів, які в процесі спілкування розкривали значення своїх професій в суспільстві та висловлювали свої поради молодим читачам щодо вибору професій в майбутньому.

Соціально-економічні умови життя суспільства диктують свої вимоги до професійної підготовки молодих людей. Світ став більш рухливим, людина повинна мати велику гнучкість, витривалість, щоб не тільки вижити, але й достойно жити та приносити користь суспільству. Тому вирішили провести засідання за темою “Ярмарок професій” (Додаток №2), мета якого ознайомити молодь з переліком професій в різних галузях народного господарства, які дають змогу займатися індивідуальною трудовою діяльністю та мають попит на ринку праці.

Робота з професійної орієнтації в бібліотеці відбувається за планом, з визначенням мети, завдань, етапів, напрямків.

Так наступна зустріч в клубі розпочалася тренінгом під назвою “Світ професій і моє місце в цьому світі” (Додаток №3), на якому кожен із присутніх розповідав про свою майбутню професію, про всі її плюси і таким чином набирав собі групу підтримки, паралельно опоненти висловлювали мінуси цієї професії, а незалежні експерти оцінювали переваги тієї чи іншої професії.

Бібліотека живе за гарним правилом “Нікого не обходити своєю увагою”. І тому для читачів дитячого віку з метою подальшої зацікавленості професіями, в клубі проходять засідання під назвою “Абетка сімейних професій” (Додаток №4), де кожен розповідає про професії своїх батьків, дідусів, бабусь і висловлює своє враження та відношення до них.

Для даної категорії читачів організували конкурсно-розважальні програми для більшого уявлення про ту чи іншу професію.

Наприклад, гра “Доповни речення”, “Плутанина”, “Хвилинка - веселинка”, “Загадки про професії”. Головною метою наступного заняття, яке пройшло під назвою “Усі професії потрібні”, стало слідуюче: “Формувати уявлення про значення праці людей різних професій, розкрити зв’язки між працею людей і ставленням до них, бережливість до результатів в праці дорослих”. На це заняття запросили психолога який запропонував роботу з малюнками. Під час неї учні повинні були дати відповіді на такі питання:

- Людей яких професій зображено?

- Як ви здогадалися?

- Що ви знаєте про ці професії?

Наступне завдання було творчим під назвою “Дари професій”, на якому діти отримували картки з предметними зображеннями. Наприклад: будинок, меблі, одяг, взуття, книга і т.д. Кожен учень називав професії, завдяки яким люди можуть користуватися тими або іншими предметами, які зображені на картці.

Такі завдання допомагають розкрити зв’язки між працею людей і ставленням до них.

Щоб вибір професії був справді свідомим, необхідно врахувати принаймні три фактори: проінформованість особливостей, уміння співвідносити особисті здібності, які вимагають професія і спеціальність. І тому важливим напрямком нашої роботи залишається профорієнтаційна робота з молоддю. Це і спілкування зі спеціалістами, і масові заходи, і обов’язково пропаганда книги, яка потрібна нашій молоді і сьогодні і в майбутньому. Без неї неможливі повноцінна освіта та самоосвіта, відродження духовності, формування світогляду.

Полякова О.М., завідуюча бібліотекою-філією

Косолапова А.В., провідний бібліотекар ЦРБ.


АНКЕТА СТАРШОКЛАСНИКА З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ

Шановний юний колего! Перемозька сільська бібліотека-філія проводить соціологічне дослідження, з метою отримання відображення реального стану профорієнтаційної роботи, виявлення суперечностей і тенденцій. Ми пропонуємо Вам відповісти на запитання нашої анкети. Для відповіді необхідно обвести кружком цифровий код обраного тобою варіанта відповіді (приклад 1.1) або написати відповідь самостійно (варіант інше, що саме). Принципово важливо, щоб всі відповіді ти давав тільки самостійно, без порад з ким-небудь. Прізвище вказувати не потрібно: дані дослідження будуть використані в узагальненому вигляді.

1. Чи є в тебе навчальні предмети, яким ти приділяєш підвищену увагу?

1.1. - так

1.2. - ні

1.3. - важко відповісти

2. Якщо є, то які саме?

2.1. - фізика, математика

2.2. - хімія, біологія

2.3. - російська мова, література

2.4. - історія, суспільствознавство

2.5. - фізкультура

2.6. - спеціальні предмети

2.7. - інше (що саме)

3. Чому саме цим предметам ти приділяєш підвищену увагу?

3.1. - більш вимогливий вчитель, ніж з інших предметів

3.2. - потрібні для вступу до ВНЗ

3.3. - потрібні для майбутньої професії

3.4. - потрібні для розвитку загальної культури

3.5. - змушують батьки

36 - інше (що саме?)

4. Як ти оцінюєш свої знання за шкільною програмою в цілому за національною шкалою?

4.1. - відмінно

4.2. - добре

4.3. - задовільно

4.4. - незадовільно

4.5. - не можу оцінити однозначно

4.6. - важко відповісти

5. Чи можеш ти назвати мотиви свого навчання, що змушує тебе вчитися?

5.1. - усвідомлення необхідності навчання

5.2. - батьки

5.3. - вчителі

5.4. - друзі

5.5. - загальна обстановка в школі

5.6. - інше (що саме?)

6. Доводиться тобі читати додаткову літературу з начальних предметів?

6.1. – так, багато

6.2. - доводиться, але трохи

6.3. - практично не доводиться

6.4. - інше (що саме?)

7. Які джерела інформації ти використовуєш?

7.1. - книга

7.2. - Інтернет

8. Наскільки визначені твої життєві плани?

8.1. - твердо визначені

8.2. - швидше визначені, ніж ні

8.3. - скоріше не визначені, ніж визначені

8.4. – ні, зовсім не визначені

8.5. - інше ( що сам?)

9. Вдалося тобі в школі отримати необхідні професійні або перед професійні знання і навички?

9.1. - вдалося отримати серйозні навички

9.2. - вдалося отримати деякі навички

9.3. - практичне нічого не отримав

9.4. - інше (що саме?)

10. Які саме?

11. Можна сказати, що ти вже обрав свою майбутню професію?

11.1. – так, твердо, вибрав

11.2 - скоріше так, ніж ні

11.4. - ні, поки не вибрав

12. Якщо вибрав професію, то яку?

13. Наскільки реальні твої можливості заняття цією професією?

13.1 - Я зробив усі необхідні кроки до цього

13.2. - поки що я тільки радився з батьками і друзями про цю професію

13.3. - я хотів би займатися цією професією, але поки погано уявляю її особливості

13.4 - інше (що саме?)

14. Чому ти обрав саме цю професію?

14.1 - я вважаю її своїм покликанням

14.2. - це дуже перспективна професія

14.3. - це сімейна традиція

14.4. - всі друзі радять зайнятися цією професією

14.5. - просто немає іншого вибору

14.6. - інше

14.7. - важко відповісти

15. Що ти вважаєш головним у житті? Не більше 3 відповідей у порядку переваги

15.1. – здоров’я

15.2. - матеріальна незалежність

15.3. - освіченість

15.4. – кар’єра

15.5. - багатство

15.6. - свобода

15.7. - цікава робота

15.8 - міцна сім’я

15.9 - любов

15.10 - духовність

15.11 - інше ( що саме?)

16. Вкажи свій клас.

17. Стать

17.1. - чоловіча

17.2. - жіноча

Дякуємо за співпрацю.


Кiлькiсть переглядiв: 0