ЛИЦАРІ УКРАЇНСЬКИХ СТЕПІВ

АУКЦІОН ЦІКАВИХ ЗНАНЬ ДО ДНЯ КОЗАЦТВА

За шляхами, за дорогами, за Дніпровськими порогами,

За лісами, за високими наші прадіди жили.

Мали Січ козацьку сильную, цінували волю вільную

І країну свою рідную, як зіницю берегли…

Вед2:Свято Покрови було найбільшим святом для козаків. Цього дня у них відбувалися вибори нового отамана. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю закупницею і покровителькою. Багато церков маємо побудованих на честь свята Покрови.

Вед3: Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву -Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як день українського козацтва.

Козацтво України прйняло своєю покровителькою і застпницею Покрову пресвятої Богородиці. На Запоріжжі була церква пресвятої Покрови. А в усіх походах з військом знаходився її образ.

Тож вирушайте на пошуки «Козацьких грамот».

ЗАКІНЧИ ПРИСЛІВ’Я

1. Той не козак, що боїться … собак.

2. Козак цей чесну любить мову, додержить завжди свого… слова.

3. Козак не боїться ні тучі, ні грому, із бою не втече… додому.

4. Ми з такого роду, що любимо… свободу

5. Козак з хороброї родини, він захищає… Батьківщину

6. Козак і голими руками розправиться із… ворогами.

7. Козак на пічі – ворог… Січі.

8. Лучче смерть на полі, ніж життя в… неволі.

9. Не журися козаче, нехай твій ворог… плаче.

10. Козакові небагато треба: степу, хліба, шаблю й … неба.

11. Коли ти курець, май свою люльку й … тютюнець.

ТУР І. СІЧОВІ ПОРЯДКИ

Пригадайте, чому Запорізька Січ називалася Запорізькою? Що значить слово «січ»? Правильно, Запорозька Січ знаходилася за порогами Дніпра, тобто, за каменями, що перекривали русло річки та робили її бурхливою та небезпечною, тому й називалась Запорозькою. А слово «січ» означає «засіка з повалених дерев».

А які держави загрожували Україні у козацькі часи, від кого її обороняли козаки? Так, найбільше Україні загрожували турки та татари з півдня, та поляки з заходу.

А тепер – запитання І туру:

1. З якою метою козаки зв’язували вози колесом до колеса, утворюючи коло, квадрат чи трикутник? (щоб вночі не вкрали, щоб оборонятися від ворога, щоб слухати виступ кобзаря)

2. За які злочини під час військового походу у козаків передбачалася смертна кара? (За пияцтво, зраду, крадіжку у свого).

3. По обидва боки шляху від Катеринівки до Михайлівки ще 20 років тому можна було побачити високі насипи – кургани. Як ви гадаєте, для чого вони використовувалися у козацькі часи? (для орієнтування, бо через наші землі проходив легендарний Муравський шлях та як сторожові вежі, адже через наш район проходив кордон козацької держави)

«Муравський шлях». Муравським його називали від того, що він йшов правим берегом Дніпра, петляючи серед високої, в зріст людини, трави. У старовину траву звали муравою. Уявіть широкий, до небосхилу, степ. Серед цього безмежжя лежить шлях, про який у народі склали: «Лежить Гася, простяглася, як устане, то до неба дістане». Запорозькі козаки про Муравський шлях ще казали: «Безкрайній, одвічний, неміряний» – за його довжину.

4. Запорізька Січ була республікою, всі питання вирішувала козацька рада. Для того, щоб зібрати чергову раду, було достатньо... Чого саме було достатньо? (бажання першого-ліпшого козака, наказу кошового, наказу гетьмана)

5. Уявіть собі, що вам потрібно скликати козаків на раду. Що ви для цього зробите? (вдарите палицями в литаври, оббігаєте всю Січ з вигуками «Всі на Раду!», будете голосно свистіти, доки всі не посходяться).

6. Тепер поговоримо про волевиявлення. На відкритих зборах виборці голосують, піднімаючи праву руку. Коли ми оби­раємо депутатів до Верховної Ради, то ки­даємо бюлетень до скриньки. Питання: яким чином виявляли свою волю козаки, обираючи ту чи іншу кандидатуру? (підкидали свої шапки вгору, кидали в кандидата грудками землі, кидали камінці в діжку)

7. Який предмет був символом влади в козацькому війську. (Шабля, булава, медальйон)

8. Що робили січові діди (найстарші козаки), коли обирався новий кошовий отаман? (сипали новообраному на голову землю, пісок чи обмазували голову багнюкою; обливали смолою; підсмалювали вуса)

ТУР ІІ. КОЗАЦЬКІ ІМЕНА

Однією з легендарних козацьких персон є козак Мамай. Існує близько сотні картин із зображенням козака, що сидить під дубом, схрестивши ноги, і грає на бандурі. Обов’язковими елементами таких картин є кінь, спис і шабля – вірні супутники козака-воїна і бандура – символ його поетичної душі.

ІІ тур нашого лото присвячений легендарним козацьким ватажкам.

1. Хто з видатних героїв визвольної війни 1648-1667 років умів фехтувати двома шаблями одночасно? (Іван Сірко, Іван Богун, Петро Сагайдачний)

2. Як звали першого козацького гетьмана? (Богдан Хмельницький, Дмитро Вишневецький, Іван Сірко.)

3. Як звали відомого козака, якого вороги називали Урус-Шайтан — «український чорт» за те, що із 55 проведених битв він одержав перемогу в 54? (Богдан Хмельницький, Іван Сірко, Іван Мазепа.)

4. Назвіть гетьмана, який отримав своє прізвище за те, що мав дивовижну силу —(Микола Вернидуб, Петро Ведмідь, Іван Підкова - легко міг зламати руками нову підкову)

5. Назвіть прізвище художника з Харківщини, який написав картину «Запорожці пишуть листа турецькому султану»? ( Айвазовський, Шишкін, І.Рєпін)

6. Яке місто України носить ім'я гетьмана? ( Сірко, Хмельницький, Сагайдачний)

7. Богдан Хмельницький був найосвіченішою людиною свого часу. Він знав
сім мов

ТУР ІІІ. КОЗАЦЬКІ НАЗВИ

У книгах про козацьку добу ми часто зустрічаємо слова, характерні лише для того часу, наприклад, клейноди, булава, литаври, гетьман, кошовий та інші. Саме їм і присвячений ІІІ тур нашого конкурсу.

1. Поряд із козаком у поході часто можна було побачити хлопчика або юнака, який тільки навчався козацькій майстерності. Як називали такого учня? (козачок, юнга, джура,)

2. Як називались козацькі розвідники? (пластуни, повзунки, бігунці)

3. Як називався український національний танець, оснований на давньому бойовому мистецтві козаків-запорожців? (аркан, хоровод, гопак)

4. Як називалось господарство одруженого козака, який жив на території паланки вольностей Війська Низового Запорозького? (зимівник, лісівник, степівник)

5. Як називався козацький човен? (чайка, ворона, сорока)

«Козацька чайка». Летять Дніпром, а то й Чорним та Азовським морями, низько посаджені на воду, завширшки 4 метри, довжиною близько 20 метрів, прудкі човни. Уздовж їх бортів хутко здіймаються довгі весла. То гребуть ними веслярі козацькі. У човні, окрім води питної, запасів харчів та військового майна, ще чоловік 50 запорожців. Летять вони у далечінь, змагаючись ходою з білокрилими птахами. Дивляться козаки на чайок і веселіше стає на душі, бо не самотні вони серед нескінченного водного простору. Пливуть запорожці на човнах, борти яких обладнані снопами очерету сухого – щоб човен не тонув у воді. Отож ті човни козаки прозвали «чайками», незважаючи на те, що чайки іноді й зле робили з козаками: у запорожців був звичай спостерігати за ворогом, ховаючись при необхідності під водою. Занурившись у воду, дихали вони через очеретину. А чайки, було, сідали на ці очеретини, і тим видавали козаків ворожим дозорцям.

6. Як називався у ті часи народний співець, який оспівував подвиги козаків?. (лірник, бандурист, кобзар). Всі відповіді правильні, бо народні співці використовували різні інструменти - кобзу, ліру, банду­ру, тому кобзаря ще називали лірником і бандуристом

7. Як називалася найвідоміша козацька страва? (Куліш, борщ, юшка)

8. Поясніть, що це за види зброї: келеп (бойовий молот), гаківниця (крупнокаліберна рушниця), якірці (гострі покручені шматки заліза, які розкидали на шляху ворога)

9. Козаки, як вправні і досвідчені воїни, мали різні порядки ведення бою. Наприклад, коли загін у чистому полі потрапляв в оточення, козаки ставали трикутником під захистом возів. Такий порядок бою називався «триангула». А як билися козаки, коли лунали команди «галас» чи «розгардіяш»? («галас» - порядок бою, коли кожен б’ється сам за себе,і його доля залежить лише від нього, «розгардіяш» - коли б’ються окремі загони козаків проти загонів татар (гарде – фр. «захист»))

ТУР ІV. КОЗАЦЬКІ ПОВІР’Я ТА ЗВИЧАЇ

Козаки мали поетичну душу. Степ вони називали батьком, Січ - матір'ю, шаблю - дружиною, а коня – товаришем. У одній з козацьких пісень є такі рядки: «Шабля й люлька – вся родина, сивий коник – то мій брат».

1. Який предмет козаки називали сестрицею, ненькою, дружиною, панночкою? (шаблю, стрілу, рушницю)

2. Яку річ цінували на Січі нарівні з гострою шаблею і добрим конем? (ложку, бандуру, сопілку)

3. Про який елемент козацького вбрання казали: «широкі, як Чорне море»? (рукави, шаровари, поли кожуха.)

4. Кого козак міг назвати побратимом? (Людину, що врятувала козака від смерті в бою, родича, що знайшовся на Січі, ворога, який перейшов на бік козаків)

5. Яку тварину козаки брали з собою у морські походи? (кішку, собаку, півня – він, за повір’ями, відганяв нечисту силу та своїм кукуріканням сповіщав козакам, котра зараз година.)

6. Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької Січі? (п’яницям, жінкам, дітям)

7. Як козаки називали воїна, який, за повір’ям, міг перетворюватися на звіра чи птаха, ловити руками кулі і кидати їх назад у ворогів та відбиватися від шаблі голими руками? (характерник, чаклун, ворожбит).

8. З якою метою людину на Січі примушували споживати якусь несмачну або зіпсовану їжу, ходити по колоді над Дніпровою кручею (попередньо закрутивши його), долати човном пороги на Дніпрі, скакати на необ’їждженому коні, (Іспит на звання козака-запорожця)

КОНКУРС «КОЗАЧАТА»

ТУР V. ЗАГАДКОВА СКРИНЬКА

1. У цій скриньці знаходиться те, що за козацькими
повір'ями рятувало від ворожої кулі. (Грудочка рідної землі. Її треба було покласти в чоботи)

2. В цій скриньці лежить предмет, який багатші козаки зберігав у шкіряному футлярі, а бідніші носили його за ха­лявою чобота, Що це за пред­мет? (Ложка)

3. Назвіть головний інгредієнт козацької юшки-щерби (риба)

4. Рибу козаки, сушили, коптили, солили, а коли не вистачало солі, рибу засипали тим, що знаходиться в цій скриньці (попіл)

Кiлькiсть переглядiв: 0