ВЕЛИКА КОСМІЧНА ПОДОРОЖ

(Етично-природнича мандрівка)

У заході задіяно 3 комп’ютери - №1 – на моніторі постійно демонструється як підказка схема Сонячної системи , №2 – демонструє слайди, №3 – відео.

Вітаю вас, дорогі друзі!

Сьогодні я пропоную вам зробити унікальну прогулянку космічним простором. Ми, наче справжні космонавти, здійснимо подорож по Сонячній системі.

Але в космос може полетіти не кожна людина, космонавт повинен мати певні риси.

Та для початку давайте згадаємо, які якості взагалі бувають у людини. Я вам буду називати їх, а ви відносити або до позитивних, або до негативних . Якщо позитивна – плескаєте в долоні, негативна – затуляєте очі руками

Скромність, розуміння, чесність, щирість, шляхетність, жадібність, нав’язливість, доброзичливість, ввічливість, балакучість, стриманість, хвастощі, нахабність, дратівливість, заздрість.

Які ж риси характеру повинен мати справжній космонавт? (читачі називають) . А як ви гадаєте, що самі космонавти вважають найголовнішим у космосі? Вміти працювати в команді, підтримувати, допомагати й виручати один одного. Я певна, що у нас усе вийде!

Як ви знаєте, політ у космос вимагає спеціальної підготовки. Давайте випробуємо свої сили, почнемо підготовку в космонавти:

ПЕРЕВІРКА ПАМ'ЯТІ. ВПРАВА "ЩО ЗМІНИЛОСЯ"

Це речі, які космонавти перед вильотом повинні викласти зі своїх кишень, адже в космосі вони не потрібні. Запам’ятайте їх (ручка, жувальна гумка, ножиці, ключі, листівка, конверт, лялька, газета тощо)

Учасники протягом однієї хвилини уважно розглядають розкладені на столі предмети. Потім усі відвертаються. У цей час ведучий забирає одну річ.

Але одному з космонавтів все ж вдалося пронести дещо на корабель. Що саме?Учасники гри повинні відгадати, якої речі немає

ПЕРЕВІРКА СПОСОБУ МИСЛЕННЯ. ТЕСТ «ПРОЧИТАЙ НАПИС»

Цей тест виявляє в людях різні способи мислення.

Чи готові ви до контакту з інопланетянами, не знаючи ні їхньої мови, ні писемності Чи готовий ваш мозок сприймати нетрадиційні написи? Давайте перевіримо. Кожен з вас про себе спробує прочитати цей текст, а потім висловить мені свою думку про нього.

94НН03 С006Щ3НN3 П0К4ЗЫ8437, К4КN3 У9N8N73ЛЬНЫ3 83ЩN М0Ж37 93Л47Ь Н4Ш Р4ЗУМ! 8П3Ч47ЛЯЮЩN3 83ЩN! СН4Ч4Л4 Э70 6ЫЛ0 7РУ9Н0, Н0 С3ЙЧ4С Н4 Э70Й С7Р0К3 84Ш Р4ЗУМ ЧN7437 Э70 4870М47NЧ3СКN, Н3 З49УМЫ84ЯСЬ 06 Э70М. Г0Р9NСЬ. ЛNШЬ 0ПР393Л3ННЫ3 ЛЮ9N М0ГУ7 ПР0ЧN747Ь Э70

Люди, які прочитають цей текст – природні інтуїти. Вони мають більше шансів швидко порозумітися з інопланетянами, це люди, які зможуть встановити контакт з першої зустрічі. Люди, які зрозуміють систему і спробують текст розшифрувати –логіки, які зможуть продовжити цей текст і будуть працювати з гостями як юристи, економісти, політики, , укладаючи домовленості і укріплюючи контакт. Хто ж не зміг ні прочитати, ні розгадати написане - у того все попереду, йому треба частіше ходити в бібліотеку і читати більше літератури з головоломками та хитрими завданнями.

У космосі нас можуть підстерігати різні небезпеки: витік повітря, зустріч з астероїдами, що летять на корабель із різних боків, невагомість, перевантаження тощо. Чи знаєте ви, що таке перевантаження і невагомість? При зльоті корабель досягає величезної швидкості, при цьому людина відчуває сильне навантаження , її наче вдавлює в крісло, бо вага збільшується у декілька разів. Коли корабель досягає орбіти, настає явище, зване невагомістю. У цьому стані людина і предмети, що знаходяться в кабіні, втрачають свою вагу, оскільки на них перестає діяти сила тяжіння. Космонавти, що побували в космосі, розповідають, що в невагомості чоловік відчуває себе легким як пушинка і може вільно літати по каюті.

Тож пропоную вам перевірити і свою готовність до зустрічі з різними несподіванками.


ВПРАВА НА УВАЖНІСТЬ, ПАМ’ЯТЬ ТА ШВИДКІСТЬ РЕАКЦІЇ "ПОЛІТ"

При команді "Астероїд ліворуч" усі дружно нахиляються вправо, щоб уникнути удару, "Астероїд праворуч" - нахил уліво. "Невагомість" – розслабитися і помахати руками ніби в польоті; "Астероїд позаду!" - нахилитися вперед, «Астероїд попереду!» - відхилитися назад. «Політ нормальний!» - сісти рівно. «Перевантаження» -схопитися руками за стілець і нахилити голови до колін. «Витік кисню!» - набрати повітря і затамувати подих на 10 секунд.

Юні космонавти, вітаю, ви успішно пройшли курс підготовки й до польоту допущені, прошу зайняти свої місця в космічному кораблі. Але хто ж стане капітаном?

КОНКУРС «КАПІТАН»

Стільці за кількістю учасників +1 стоять «в колону», до кожного прикріплено номер, крім першого. На спину кожному учаснику прикріплюється номерок. Гравці, розглядаючи спини інших, повинні вирахувати свій номер і сісти на відповідний стілець. Хто перший – стає капітаном і пересідає на перший стілець.

Доки корабель готується до старту,давайте придумаємо йому назву

Космічний корабель… , яким керую я, бортовий комп’ютер, готовий до зльоту . Оголошується п'ятихвилинна готовність! Екіпаж прошу зайняти найзручніші положення в кріслах і приготуватися до перевантажень, які, сподіваюся, будуть невеликими в нашій чарівній ракеті.

Готові? Приготувалися до старту. Починаємо відлік. 5,4,3,2,1, Старт!

Погляньте, який вигляд має наша планета вночі (ЄВРОПА)

Приготувалися до перевантаження! 1, 2,3,4,5, вітаю вас у відкритому космосі.

Відчуйте приємний стан невагомості.

відео «Земля – Сонячна система - галактики»

Ми стартували із планети Земля - третьої планети Сонячної системи. (ЗЕМЛЯ) Погляньте, якою маленькою і далекою вона стала. Це єдина планета, на якій існує життя у відомій нам формі. Землю називають «блакитною планетою», бо вкрита вона блакитно-білими хмарами, такий вигляд мають з космосу блакитна атмосфера - небо і хмари.

Наша Земля – Третя планета Сонячної системи. А що ж собою являє Сонячна система?

малюнок Сонячної системи (комп. №1)

Це родина з 8 чи 9 планет, які крутяться довкола зірки на ім'я Сонце. Ближче за всіх до Сонця Меркурій. Він найменший зі всієї сім'ї і дуже схожий на Місяць. За ним крутиться сестричка Венера. Вона завжди укрита хмарами. Третя від Сонця - наша Земля. А за нею по своїй дорозі (по орбіті, як говорять учені) пливе червоний Марс. П'ята планета - найбільша в нашій Сонячній системі. Її звуть Юпітер. За ним йде Сатурн зі своїми прекрасними кільцями , лежень-Уран (він неначе лежить на боці на своїй орбіті) і блакитний Нептун.

Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун - планети-гіганти, тобто, вони дуже-дуже великі. Великі в порівнянні із Землею. Але все одно вони набагато менше Сонця.

Відеоролик «Планеты Солнечной системы»(порівняння розмірів планет)

Наш космічний корабель прямує на Місяць(МІСЯЦЬ). Місяць - - супутник Землі, що обертається навколо неї.Місяць постійно рухається навколо Землі, яка у свою чергу, рухається навколо сонця, тому ми і бачимо її весь час різною - іноді це повне коло, а іноді - тонкий серп (ФАЗИ МІСЯЦЯ),але він постійно повернений до Землі одним і тим же боком.Місяць - єдине небесне тіло, яке відвідали земляни.. (ЛЮДИ НА МІСЯЦІ) На думку астрономів, Місяць утворився з шматків, що відкололися при зіткненні із Землею крупного астероїда. На його поверхні спостерігаються різкі перепади температур: від 130°C вдень, до -170°C вночі,на ній немає атмосфери і хмар, тому це найяскравіший крупний об'єкт на небі після Сонця.

Письменники-фантасти вважають, що і на місяці, і на інших небесних тілах існує життя в різних його формах. Та оскільки, як ви розумієте, умови для життя на різних планетах різні, то й істоти, що на них живуть, зовсім не схожі на нас. Ось, наприклад, такі:

ЦИФРОРЕБУС «МЕШКАНЦІ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ» до схеми на комп’ютері №1

Або такі:

ПРЕЗЕНТАЦІЯ «ІНШОПЛАНЕТЯНИ ОЧИМА ЗЕМЛЯН»

Наприклад, мешканців Місяця художники бачать такими: (ЛУНЯНИ ФОТОГРАФУЮТЬСЯ)

Оскільки ми не знаємо мови мешканців Місяця, то спробуємо поговорити з ними без слів.

Але завжди виникало питання: як же порозумітися з інопланетянами? Дехто пропонує висловлювати свої думки невербально, тобто, мімікою та жестами.

ПОКАЗ ЕМОЦІЙ

Учасники отримують картки з різними емоціями: гнів,радість, страх, подив, образа, злість, лінь, веселощі, спокій, смуток і т.д. Кожний учасник повинен зобразити емоцію так,щоб інші здогадалися, про що мова.

Продовжуємо нашу подорож.

Тепер ми летимо на Венеру.(ВЕНЕРА). Назвали її на честь давньогрецької богині краси і кохання.

Венера – найближча до нас планета, друга від Сонця. Вона трохи менша від Землі, і вкрита густими хмарами, бо вода тут може знаходитися тільки в газоподібному стані (водяна пара)А доба на Венері в 234 рази довша за земну, тобто день на Венері – 234 наші доби і ніч так само. Через те, що Венера знаходиться ближче до Сонця, ніж Земля, і вдень і вночі на Венері спекотно – близько 500 градусів, на її поверхню опуститися неможливо, там постійно вивергаються вулкани і є цілі моря з киплячої рідини. Тоді як інші планети крутяться навколо своєї осіз заходу на схід,Венера обертається зі сходу на захід. Тому і назвали її жіночим ім’ям на відміну від інших планет, що носять чоловічі імена. На Венеру ми спускатися не будемо, ми облетимо навколо неї і вирушимо далі.

Найдефіцитніше на Венері - це вода, наш подарунок венеціанцям - одна тарілка з водою, постараємося її передати так, щоб не втратити ні краплини.

ВПРАВА "ТАРІЛКА"

Учасники встають парами, обличчям один до одного.. Тарілку, наповнену водою по вінця, передають із рук у руки, намагаючись ні краплі не пролити.

Летимо далі.Перед нами – Меркурій (МЕРКУРІЙ) - найменша з планет Сонячної системи і перша планета від Сонця. Меркурій був відомий ще в далекій старовині. Його можна розгледіти з поверхні Землі рано вранці або пізно увечері над самою лінією горизонту. Давні греки думали, що це дві різні зірки, і вранішню називали Аполлоном, а вечірню – Гермесом. Ситуація прояснилася лише після того, як в 1973 році до нього відправився космічний дослідницький апарат «Марінер-10».

Поверхня Меркурія схожа на пустелю, його поверхня покрита безліччю глибоких кратерів, що виникли в результаті зіткнення з космічними тілами, які притягує потужна гравітація Сонця. Та частина планети, яка звернена до Сонця, нагрівається до 440С, а на протилежній температура складає біля - 200 С. На Меркурії є вода яка потрапляє на поверхню планети при зіткненні з кометами і метеоритами. На стороні, що зігрівається Сонцем, вона вмить випаровується, але на тіньовій стороні планети перетворюється на лід, осідаючи в глибоких кратерах.

Гермес у греків і Меркурій у римлян були покровителями мандрівників, купців і шахраїв.

Він допомагав хитрунам і гострословам, поважав людей, які могли розгадати чужі хитрощі. А вас легко обдурити чи заплутати?

ПРАВДА - НЕПРАВДА

1. Марс - зелена планета (ні, червона)

2. Найближча до Сонця планета - Венера? (Ні, Меркурій.)

3. Найбільша планета Сонячної системи - Юпітер? (Так.)

4. Сонце – це зірка? (Так.)

5. Метеорит-це космічний уламок, що впав на Землю? (так)

6. Неозброєним оком можна побачити п’ять планет Сонячної системи? (так)

7. Зірки - це величезні газові кулі (так)

8. Найближча до нас зірка - Сіріус? (ні,Сонце)

9. Наша Галактика знаходиться у зоряній системі Чумацький шлях.(так)

10. Перший політ в космос тривав усього 108 хвилин? (так)

11. Сонячна система– це Земля і найближчі до неї планети? (ні)

Шановні мандрівники!

Нагадую вам, що ми з вами відвідали найближчу до сонця планету – Меркурій. Перед нами – Сонце ( СОНЦЕ) – єдина зірка у Сонячній системі. Сонце – величезний розжарений газовий згусток.. Вдень Сонце своїм світлом затьмарює всі інші зірки, тому ми їх не бачимо.

Отже, щоб не згоріти у сонячних променях, ми змінюємо курс і повертаємо назад. Доки ми летимо повз ті планети, де ми вже були, давайте познайомимося з книгами з нашої космічної бібліотеки

ОГЛЯД ЛІТЕРАТУРИ

Наша ракета прямує до Марса - четвертої планети Сонячної системи. Він удвічі менший за Землю.

Увага, екіпаж, ми наближаємося.(МАРС)

Марс називають «червоною планетою», бо його поверхня має колір червоної цегли. Вона вкрита пилом кремнію, заліза і магнію. Залізо на Марсе окислюється (іржавіє) і набуває червонуватого відтінку.(МАРС-2)

На Марсі єгори і долини, канали висохлих рік, пустелі і навіть примітивні форми рослин.Денна температура Марса становить +30 градусів, а вночі опускається до -80.

Полюси Марса, як і полюси Землі, покриті льодом і снігом. Таким чином, на Марсі є вода, але немає головного для життя - повітря. Деякі учені пропонують обігрівати Марс уночі, щоб висадити там рослини, які перетворюватимуть вуглекислий газ в кисень.

Планету через колір крові названо на честь войовничого бога давніх римлян, а два його супутники називаються Фобос і Деймос – Страх і Жах. Марс поважає самостійних людей, сміливих, сильних і хоробрих, справжніх лідерів.

А чи є серед вас лідери?

ТЕСТ НА ЛІДЕРСТВО

Лідер (від англ. leader - ведучий, що перший, такий, що йде попереду) - особа в якій-небудь групі (організації), що має великий, визнаний авторитет, володіє впливом на інших.

Лідер в команді вміє організувати роботу, дати кожному завдання згідно з його силами та здібностями.

Зараз ми дізнаємося, чи є у вас лідерські задатки. Адже багато людей навіть не підозрюють про свій потенціал! Пройдіть тест, а потім поділитеся своїми результатами:

ТЕСТ НА ЛІДЕРСТВО

(за російськими народними казками)

1. Ви народилися трьохголовим Змієм Гориничем. Напевно, краще:

а) Виявитися середньою головою. Хоч якась індивідуальність!

б) Мені однаково, якою бути - лівою або правою, байдуже. Головне, аби під час обіду не обділяли.

в) ПрАва голова - вона завжди правА!

2. Ви - Іван-царевич. За бажанням батька ви вистрілили у бік болота і знайшли там собі наречену - царівну-жабу. Що ж:

а) Знайду для неї або чарівника, або пластичного хірурга.

б) Батько знає краще - він вже один раз одружувався. Якщо скаже - візьму в дружини і жабу.

в) Любов творить дива! Може, колись і жаба стане красунею.

3. Вас послали туди, - не знаю куди. І веліли принести те, - не знаю що. Ви думаєте::

а) Ні, накази, звичайно, треба виконувати, але завдання треба ставити чітко і ясно

б) Начальству видніше. Раз послало - треба йти. По дорозі розберемося, куди і навіщо.

в) Може, краще змінити роботу?

4. Отримавши, випадково, перо Жар-птиці, Ви думаєте:

а) Продам подорожче!

б) Використовуватиму його як освітлювальний прилад в хаті.

в) Річ, звичайно, красива. Але непрактична. Залишу на пам'ять онукам.

5. Зустрівши в дрімучому лісі хату на курячих ніжках, Ви:

а) Сміливо скомандую їй: - Встати! Струнко! Рівняння на середину!

б) Краще обійду сторононькою, від гріха подалі.

в) Намалюю її як оригінальну архітектурну споруду.

6. Отримавши в тимчасове користування чоботи-скороходи, Ви кажете собі:

а) Прибережу, це коштовна річ. Не стопталися б.

б) Здам їх в царську казну і отримаю премію!

в) Використовую прекрасну можливість помандрувати безкоштовно в країни заморські!..

7. Маючи багатий вибір транспортних засобів, Ви:

а) Візьму килим-самоліт. Бажано персидський. І престижно, і швидко!

б) Самохідна Піч якось надійніше. І боки гріє.

в) Чоботи-скороходи краще - такі схожі на звичайні. Скромненько, і із смаком, і носити зручно.

10. Ви стоїте на роздоріжжі. Перед вами дві дороги – одна коротка, але небезпечна, друга – безпечніша, але дуже довга. Ви кажете:

а) Все ж поїду прямо. Спізнююся, як на зло. Може, прорвуся.

б) Треба кинути монетку!

в) Поверну я, мабуть, назад. Адже можна і інші дороги знайти.

11. Виявивши, що ваша курка почала нести золоті яйця, Ви думаєте:

а) Відкрию ювелірну птахоферму !

б) Ну, тепер можна взагалі не працювати! Лежатиму на печі та щось жуватиму!

в) Поцілую її в дзьобик.

12. Зустрівши на лісовій стежині усміхненого колобка, Ви думаєте:

а) Візьму його на роботу. Повинен впоратися. А не впорається - головою поплатиться.

б) О, вечеря! Зараз як спіймаю, як з’їм!

в) Поговорю з ним про життя, і кожен піде своєю дорогою. А хто і покотиться.

Результати тесту

Якщо у Вас переважають відповіді:

(а), то - Ви схильні до лідерства. Явні завдатки лідера не дають просто плисти за течією життя, а змушують будувати переправи, мости, порти, свій флот, нарешті.

(б), то - Ви хороший, добросовісний виконавець. Зайвої ініціативи не проявляєте, але і до упаду працювати не погодитеся.. На диво практична людина, свого не пропустить.

(в), то - Ви творча натура, знаходите багато вирішень будь-яких життєвих ситуацій. Ви не хочете бути першим, а то задні поб'ють, бути останнім, щоб не залишитися в дурнях, бути середняком, аби не загубитися, а просто хочете бути самим собою!

Між орбітами Марса і Юпітера знаходиться ГОЛОВНИЙ ПОЯС АСТЕРОЇДІВ.

Астероїди - це небесні тіла, схожі на камені, розміром від декількох метрів до тисячі кілометрів. Астероїди складаються з металів (в основному заліза і нікелю) і кам'янистих порід. (АСТЕРОЇД). У перекладі латинського слово астероїд означає «подібний до зірки». Раніше астрономи вважали, що на цьому місці існувала планета під назвою Фаетон. В результаті зіткнення з крупним космічним тілом вона вибухнула, а уламки залишилися кружляти на орбіті. Зараз популярна версія, що астероїди – це залишки речовини, з якої сформувалася наша Сонячна система. Кількість астероїдів постійно збільшується , адже вони вільно літають, і постійно стикаються один з одним, з супутниками і з великими планетами. При зіткненні з планетою або супутником астероїди залишають сліди у вигляді величезних багатокілометрових кратерів і дрібні уламки, які ми називаємо метеоритами. (МЕТЕОРИТ) Коли ми бачимо падаючу зірку, ми бачимо саме метеорит.Інколи трапляються цілі метеоритні дощі –в одній частині неба ми бачимо падіння сотень і тисяч метеоритів.

Екіпаж, увага! За кілька секунд наш корабель увійде в небезпечну зону. Прошу всіх членів екіпажу пригадати навчання і зосередитися. Десятисекундна готовність . 10, 9,8,7,6,5,4,3,2,1

ГРА «ПОЯС АСТЕРОЇДІВ»

Астероїд попереду! Астероїд позаду! Астероїд ліворуч! Астероїд праворуч!Астероїд ліворуч! Астероїд позаду! Астероїд праворуч! Астероїд попереду! Астероїд праворуч! Астероїд праворуч! Астероїд позаду! Астероїд ліворуч! Астероїд позаду! Астероїд попереду! Астероїд ліворуч! Астероїд попереду! Астероїд позаду! Астероїд ліворуч! Астероїд праворуч! Астероїд позаду! Астероїд ліворуч!

Шановні члени екіпажу! Вітаю вас, ми вийшли з пояса астероїдів. Продовжуємо наш політ.

Погляньте, будь ласка, в ілюмінатори. Перед нами великий Юпітер (ЮПІТЕР) - найбільша й найкрасивіша планета Сонячної системи. Юпітер можна було б розділити на 1312 таких планет, як Земля. На Юпітері немає твердого ґрунту під ногами, він складається з легких матеріалів і газів. Кисню, яким ми дихаємо, там немає, зате є метан, який горить у газових плитах і аміак, що пахне як нашатирний спирт. Через те, що Юпітер знаходиться дуже далеко від сонця, температура його атмосфери дуже низька – 140* нижче нуля.

Юпітер, названий на честь найголовнішого бога давніх римлян, любить людей відважних, упевнених в собі, спокійних.

ВПРАВА "ОЛІВЦІ" НА ВИТРИМКУ, СПОКІЙ І САМОКОНТРОЛЬ.

Спочатку учасники виконують підготовче завдання: розбившись на пари, розташовуються один проти одного і намагаються вдержати два олівці, утримуючи їх кінці подушечками вказівних пальців. При цьому виконуються наступні дії: рухати руками нагору-вниз, уперед-назад, присідання. Далі всі учасники стають у коло й, не відпускаючи олівців, синхронно виконують завдання.

Молодці, добре упоралися. Займайте свої місця, ми прямуємо далі.

Сатурн (САТУРН) – шоста планета від Сонця і найнезвичайніша планета, яку називають «планета у віночку» або «Планета у брилі». Так само як і Юпітер, Сатурн є величезною газовою кулею (лише в центрі планети є кам'яне ядро ) На поверхні планети дмуть сильні вітри: їх швидкість досягає 500 м/с. а мороз там досягає 150 градусів.(САТУРН-2)

Кільця навколо Сатурна, а їх всього 7, складаються з каменів різного розміру та космічного пилу. Сюди ж входять і 22 супутники Сатурна.

Стародавні вчені, які не мали сильних біноклів та телескопів, вважали, що на світі існує тільки 6 планет. І Сатурн – остання з них, бо далі Сатурна вони просто не бачили. Але в 1781 році вчені змогли роздивитися нову планету, яка знаходиться від Сонця на відстані майже 3 тисячі мільйонів кілометрів, а рік на ній триває 84 земних роки. Саме до неї ми зараз і прямуємо.

Назвали цю планету Ураном (УРАН) – на честь батька багатьох богів. Дослідження Урану утруднене через його віддаленість. Лише одного разу в 1986, року в декількох тисячах кілометрах від нього побував земний космічний корабель «Вояджер-2». Із Землі Уран здається невеликою крапкою, але насправді це один з планет-гігантів. (УРАН-2)

Спостерігаючи за нею, вчені помітили, що ця планета рухається якось неправильно, таке враження, що її хтось постійно то підштовхує, то притягує. З’ясувалося, що ще далі від нас є ще одна планета, яка впливає на своїх сусідів, бо має магнітне поле. Назвали її Нептун – начесть бога морів та океанів(НЕПТУН)

Нептун - один з газових гігантів Сонячної системи, Його контури можна розгледіти навіть у хороший бінокль. Нептун, також як і інші планети-гіганти, складається в основному з гелію і водню. Температура на поверхні планети досягає -236 С. На ньому дмуть найсильніші вітри Сонячної системи: їх швидкість інколи перевищують 2000 кілометрів на годину.(НЕПТУН-2)

Через деякий час після відкриття Нептуна вчені виявили дивний об’єкт, невеликий, навіть менший Місяця, який то з’являється біля Нептуна, то ховається вдалині. Так був відкритий Плутон, (ПЛУТОН),навколо якого вже більше 10 років точаться суперечки – чи то це планета, оточена астероїдами, чи просто великий астероїд. Плутон то виключають зі списку планет, то знову до нього записують. Тому в різних підручниках Сонячна система має то 8, то 9 планет. А дослідити саму планету дуже важко, бо знаходиться вона надто далеко від Землі, Учені гадають, що він складається з льоду і каменя, там завжди панує холод і темрява. Тому і назвали планету Плутоном – як володаря підземного царства, царства мертвих.

Ось і прийшов час повертатися на рідну планету, на нашу світлу, зелену, сонячну Землю, наповнену життям.

Та спочатку капітан повинен пересвідчитися, що всі члени екіпажу на місці і не пропустити на корабель «космічного зайця»

ВПРАВА «ВПІЗНАЙ ДРУГА»

Оскільки на Плутоні дуже темно, капітану зав’язують очі і він навпомацки повинен впізнати кожного з членів екіпажу.

Ми повертаємося на Землю, яка гостинно на нас чекає. (ЗОРЯНЕ НЕБО)

Земляни – дуже гостинний народ. Але, що цікаво, у кожній країні свої звичаї прийому гостей і інопланетянам, якщо вони до нас завітають, буде складно зрозуміти їх, і нам доведеться пояснювати їм, що на Землі, як кажуть, «що не край – то звичай». І доки ми летітимемо від Плутона до Землі, давайте познайомимося з деякими звичаями нашої планети. Тим більше, що на Землі нас чекає смачний стіл.

БАНК ЦІКАВИХ ФАКТІВ «ЩО НЕ КРАЙ – ТО ЗВИЧАЙ»

Ведучий. Ось ми і вдома! Ми з вами здійснили подорож по Сонячній системі. Як бачите, Земля – єдина планета, на якій є вода, повітря, рослини і тварини, на якій живуть розумні істоти. І хоч ми зовсім різні, живемо на різних континентах, розмовляємо різними мовами, але всі ми – земляни, і якщо настане той час, коли люди зустрінуться з мешканцями інших планет, оцінювати будуть не як німців, українців чи французів, а як землян. І як ви думаєте, що подумають про нас наші гості з далеких галактик, коли познайомляться з нами ближче?

Давайте подумаємо і запишемо на окремих листочках «Речі, за які варто поважати землян» і «Речі, за які землян можуть зневажати».

Кожен з учасників висловлює свою думку, бібліотекар записує.

Ці листочки ми розмістимо на виставці літератури, присвяченій нашій планеті і кожен з читачів матиме змогу теж висловити свою думку з цього приводу. А в День Землі ми знову зустрінемося і обговоримо результати цього опитування. Цікаво, який список виявиться довшим?..

Настав час прощатися. А щоб ви не забули, на яких планетах ви сьогодні побували, пропоную вивчити ПІСЕНЬКУ-НАГАДАЙКУ «ПЛАНЕТИ СОНЯЧНОЇ СИСТЕМИ».

До наступної зустрічі. На все добре!

Кiлькiсть переглядiв: 0