Орільська міська бібліотека - філія №2


«Минуле поряд з нами»

Інтелектуальний турнір
присвячений 70-й річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників

Ведуча.

Напевно час в історію летить,

Події є у ній і є моменти,

Сьогодні наша гідність нам велить

Розставити в своїм житті акценти.

Ведучий. Сьогодні ми спробуємо ще раз переглянути ту сторінку історії, яка кров’ю пломеніє і через роки стала доленосною для нашого народу. Ми спробуємо душею доторкнутись до великого змісту подвигу і зрозуміти, чому могутній фашизм, який поставив на коліна країни Європи, спіткнувся на нашій землі і був вщент розбитий.

Ведуча.

Є славні, світлі і величні дати, і поміж ними, безумовно, ця!

Вона до нас прийшла ще раз і звеселила душі і серця!

Ведучий. Більш як півстоліття відділяє нас від буремних воєнних років. Для історії це небагато , а для людини-це майже все життя. Та люди самі творять історію. А тих, хто поліг у горнилі боїв, хто кров’ю своєю скропив землю, тим, хто пройшов крізь бої, лихо, голод і холод, хто вижив у цій смертельній війні-всім присвячуються сьогоднішні слова, пісні, вірші.

Ведуча. Історичне безпам’ятство – страшне зло. Відірвімося у ці дні від своїх буденних турбот і суєти, згадаймо у нашому колі тих, кого з нами немає, хто навічно залишився молодим, визволяючи наш рідний край від ворога.

Ведучий. На території України війна не припинялася 1225 днів і ночей – з 22 червня 1041 року по 28 жовтня 1944 року. Більш ніж у 100 населених пунктах України точилися особливо запеклі бої. У боях на нашій території взяло участь 54 армії Збройних Сил СРСР. Саме в Україні вирішувалася доля Другої Світової війни в Європі. Війна не припинялася ні на годину.

Ведуча.

Минулі дні і роки пролетять,

А дня того забути ніхто не міг.

Тут навіть сосни з горя посивіли,

Тут навіть камінь плаче край доріг.

Пам’ятайте про тих, що за правду повстали,

Пам’ятайте про тих, що лягли на заставах.

Пам’ятайте про тих, що стрибали під танки…

Є в місцях невідомих невідомі останки.

Ведучий: Шановні друзі! Сьогодні ми всі зібралися, щоб своїми знаннями, творчістю, пам’яттю довести, що ми не дарма живемо в цьому світі, що ми гідні того, що завойовували для нас герої воєнних років.

Ведуча. «Минуле поряд з нами» назва нашого сьогоднішнього заходу, присвяченого 70-й річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників.

Ведучий:

У котрий раз зібрали стіни ці

Населення селища – і старше й менше –

Сьогодні тут змагаються знавці!

Цікаво всім: хто ж стане першим?

Питання і задачі – непрості,

Та справжнім історикам вони – по силі!

Зараз наші учасники повинні дати назву своїм командам…….

Назвіть будь-ласка свої назви!.......

Ведуча: Тож розпочинаємо! Сьогодні в поєдинку зустрічаються команди „Стріла” та „Переможці”.

Ведучий. Учасникам команд доведеться подолати нелегкий і насичений різними перешкодами шлях до перемоги. На вашій марафонській дистанції ви зустрінетесь з бар’єрами різного ступеня складності. Для подолання цих бар’єрів вам знадобляться не тільки знання з історії, а й ваші вміння злагоджено діяти в команді, швидкість, наполегливість і кмітливість. Але перш, ніж вийти на лінію «старт» і розпочати забіг, давайте познайомимось із членами суддівської колегії, які будуть стежити за усіма вашими кроками і справедливо визначати переможця

(Привітанння журі)

Ведучий. Розпочинаємо. Перший етап – «Фортуна». Командам пропонується завдання на вибір. 1 відповідь – 1 бал.

Завдання.

1. 8 травня 1945 року фашистська Німеччина капітулювала. Цього ж дня Указом Президії Верховної Ради СРСР, 9 травня визначено Днем Перемоги радянського народу над фашистською Німеччиною, і є всенародним державним святом. Яким однаковим заходом відзначають цей день щороку в День святкування цієї події у майже усіх містах колишнього Радянського Союзу? (Салюти)

2. Який захід відбувся в Москві на Красній площі 24 червня 1945 р.? (Парад Перемоги)

3. Німецький генеральний штаб і сам Гітлер не без задоволення підбирали назви для своїх воєнних планів. План захоплення Польщі називався «Вейс», тобто «Білий». Для Франції, Нідерландів та Бельгії – «Гельб» («Жовтий»), жіночим іменем «Маріта» називалася операція із загарбання Греції і Югославії. Для плану війни проти СРСР фашистські воєначальники обрали ім’я жорстокого германського імператора Рудобородого, який жив у XII столітті і командував лицарським військом та пролив багато людської крові. Як же називався цей план? (План «Барбаросса»)

4. З перших же днів, тижнів війни розпочалася збройна боротьба радянського народу проти фашистських загарбників на окупованій території, в тилу ворога. Активною вона була і в Україні. Створювалися цілі їх формування – загони, полки, бригади та дивізії, інколи до 20 тисяч чоловік. Головні їх удари вони наносили по комунікаціях противника, допомагали наступу радянських військ. Як звали учасників цієї боротьби? (Партизани)

5. Під Києвом фашисти втратили близько 100 тисяч чоловік. Це була тривала оборона столиці. Для порівняння: Данія захищалася від фашистського нашестя лише 1 день, Бельгія – 19, Франція – 44 дні, Норвегія – 2 місяці. То скільки днів тривала оборона Києва? (Понад 70 днів-100)

6. Яка битва тривала з 17 липня 1942 року по 2 лютого 1943 року? (Сталінградська битва)

7.Червоний Прапор, який 30 квітня 1945 року розвідники 756-го полку 150-ї стрілецької дивізії Михайло Єгоров та Мелітон Кантарія підняли в Берліні, став символом Перемоги радянських військ над фашистськими загарбниками. 20 червня 1945 р. прапор Перемоги з особливими військовими почестями спеціальним рейсом літаком Лі-2 був доставлений з Берліна до Москви, де 24 червня на Параді Перемоги його урочисто провезли на спеціально обладнаному автомобілі по Красній площі попереду військ. Над якою ж спорудою в Берліні він був піднятий? (Над Рейхстагом)

8. «…Німецький народ має право завоювати Європу і перетворити її в германську імперію німецького народу. Ми повинні знищувати населення – це входить в нашу місію охорони німецької нації. Нам доведеться розвинути техніку знищення населення… Я маю право знищити мільйони людей нижчої раси, які розмножуються, як хробаки». Кому належать ці слова? (Адольфу Гітлеру)

9. Як свідчить відомий англійський військовий історик Б. Ліддел-Гарт, восени 1943 р. наступ радянських військ «…став усе більше схожим на приплив уздовж 1600-кілометрового узбережжя». Вода в ріці кипіла від куль, снарядів і бомб. В небі фашистським льотчикам протистояли радянські аси. 2438 воїнів-учасників битви удостоєно звання Героя Радянського Союзу. Про яку битву йде мова? (Битва за Дніпро)

10. У липні 1941 року гітлерівці здолали опір радянських військ, вийшли на ближні підступи до міста і відрізали його від усієї країни. Ворог не зміг заволодіти містом. З 10 липня почалися страшні дні блокади. Оточення та варварські обстріли тривали 900 днів і ночей. Але місто вистояло. УВАГА! Про яке СУЧАСНЕ місто йде мова? (Санкт-Петербург (Ленінград))

11. Він – найважливіший військовий орден у Радянському Союзі. Основа його платинова. В центрі – рубінова зірка облямована діамантами. Заснований орден у листопаді 1943 року. Першим удостоєний цього ордена маршал Г.Жуков. Згодом, впродовж війни, його одержали ще 16 осіб. Як називався цей орден? («Перемога»)

12. Що об’єднує дати 1 та 2 вересня різних років періоду Другої світової війни? (Початок і закінчення війни)

Ведуча. Другий етап – «Подвиги і факти». Командам пропонує завдання ведучий. 1 відповідь – 1 бал.

Завдання.

1. Цьому літературному герою – солдату Великої Вітчизняної війни – поставлено пам’ятник на батьківщині його автора – у місті Смоленську. «Про огонь, про снег, про танки, про землянку та портянки… про махорку да мороз» мова йде у книзі про воїна. Назвіть героя. (Василь Тьоркін)

2. В роки війни таких подвигів було здійснено біля 300. Серед тих, хто здійснив такий подвиг – Олександр Панкратов, Олександр Матросов, Петро Гужвін. За цей подвиг 152 воїни нагороджено посмертно званням Героя Радянського Союзу. Який подвиг вони здійснили? (Закрили своїм тілом амбразуру ворожого дота)

3. В роки війни цей подвиг здійснили 220 радянських льотчиків, з них – 94 стали Героями Радянського Союзу. Серед них – Іванов, Гастелло, Храпія, Харитонов. Який подвиг здійснили ці льотчики? (Направили свій літак на скупчення військової техніки ворога)

4. Який в історії війни безпрецедентний подвиг здійснив полонений радянський льотчик Михайло Девятаєв? (Здійснив втечу з полону на німецькому бомбардувальнику).

5. Який подвиг здійснив 84-річний селянин Матвій Кузьмін?

(Попередив через свого 11-річного онука загони Червоної Армії, дід Матвій вивів ворожий загін німців під відкритий кулеметний вогонь радянських воїнів. Повторив подвиг Івана Сусаніна).

6. Піклуючись про дітей, чиї батьки загинули в роки війни, уряд СРСР прийняв рішення про організацію для них військових закладів, які б готували кадрових офіцерів для радянських військових сил та воєнно-морського флоту. Про які заклади йде мова? (Суворовське та Нахімовське училище)

7. Що подарував англійський король Георг VI місту Сталінграду на знак пошани за героїзм і мужність захисника нескореного міста? (Меч Сталінграда – меч, прикрашений дорогоцінними каменями та металами, викований за спеціальним замовленням короля на знак захоплення британського народу героїзмом захисників Сталінграда).

8. Диктор Всесоюзного радіо, народний артист СРСР, чий голос став символом військових років. (Левітан)

Ведуча. Черговий конкурс закінчився.

Пісня «Нежность»

Ведуча. Оголошуємо третій етап – «Таємниці історії». Його проведуть члени журі. У кожного з них на столі лежить зірка, на зворотному боці якої питання конкурсу.

Завдання.

Ім’я самої знаменитої жінки – шпигунки (Мата Харі).

Хто став прототипом Штірліца? (Радянський розвідник Максим Ісаєв)

Позивний цього розвідника «Рамзай» (Ріхард Зорге)

Відкривання чиєї гробниці, на думку деяких забобонних людей, послужило причиною Другої Світової війни. (Гробниці Тамерлана)

Ведучий. Питання закінчились і команди отримали свої бали, за кожну правильну відповідь – 1 бал.

А ми продовжуємо інформаційний портал нашого заходу.

Ведуча. Багато наших воїнів уславили свої імена безсмертними подвигами.

За роки війни українські воїни одержали 2, 5 млн. орденів та медалей за хоробрість і відвагу, 2072 воїнам присвоєно звання Героя Радянського Союзу, 32 – двічі Героя Радянського Союзу, Івану Кожедубу - тричі.

Ведучий. Високу ціну заплатила Україна за Перемогу та визволення Європи від фашизму. А ще слід додати мільйони інвалідів, вдів, сиріт, скалічені людські душі, зламані долі…

Ведуча.

Пам'ятайте, друзі, цих людей довіку,

Тих, хто повернувся і поліг в боях.

І вклонімось всі ми низько до землі їм,

Квітами устелим їх тернистий шлях.

Ведучий. Подивимось на послухаємо виконання військових пісень. Прошу відео.

(Перегляд відео з виконанням пісень про війну).

Ведуча. Прийшов час четвертого етапу – «Аукціон».

Завдання: командам – учасницям протягом 1 хвилини на окремих аркушах потрібно записати якомога більше подій та термінів, пов’язаних з темою «Велика Вітчизняна війна». Листи здаються журі, яке визначає переможця. Просимо члена журі дати старт.

(Після закінчення етапу команди здають виконані роботи)

(Старшокласник та старшокласниця розповідають вірш)

Звёзды

Сколько звёзд раскалённых светит нам с высоты?

Двадцать семь миллионов - мне ответила ты.

Двадцать семь миллионов? Эта цифра точна?

Ровно столько влюблённых погубила война.

Плачут ивы, а клёны грустно так шелестят,

Двадцать семь миллионов крепко-накрепко спят.

Они храбро сражались за Отчизну свою,

В наших песнях остались, хоть погибли в бою.

Жизнь должна быть прекрасной в нашей вольной стране,

Верю я - не напрасны были жертвы в войне.

Плачут ивы, а клёны грустно так шелестят,

Двадцать семь миллионов крепко-накрепко спят...

Виконує пісню «Романс из фильма «Мы из будощего»

Вірш «Де ховається війна»

— Де ховається війна? —

Запитав онук у діда.

— Хто її, онучку, зна... —

Одне слово, дід не відав.

А ховається війна

Недалеко від людей.

Знав хлопчина, де вона,

І повів діда в музей.

Цілий день його водив,

Показав усе підряд.

Скільки там усяких див:

Мін, снарядів і гармат!

Ой кипіло на вітрах

В «казані» тім від атак,

Що і досі бере жах.

— Ти боїшся, діду?

— Так.

Здивувавсь онук: — Постій,

Ти ж був мужній партизан...

— Слухай, любий друже мій, —

Дід зітхнув, тоді сказав:

— Бач, страшніше, як війна,

У житті нема біди.

Хай зостанеться вона

У музеї назавжди.

Вірш «Его зарыли в шар земной»

Его зарыли в шар земной,

А был он лишь солдат,

Всего, друзья, солдат простой,

Без званий и наград.

Ему как мавзолей земля -

На миллион веков,

И Млечные Пути пылят

Вокруг него с боков.

На рыжих скатах тучи спят,

Метелицы метут,

Грома тяжелые гремят,

Ветра разбег берут.

Давным-давно окончен бой...

Руками всех друзей

Положен парень в шар земной,

Как будто в мавзолее

Вірш «Не знайшов адресата»

Не знайшов адресата

Цей трикутник солдата.

І рядки дощем змиті,

Роки листям покриті

Та сльоза вже скотилась

По дівочій щoці…

Там без слів зрозуміло,

Нам, хто пише листи.

Там і радість і смуток

І безмежне кохання,

І таке неймовірне чекання

Перемоги

Вірш «Разговор с дедом»

Я просила деда: «Расскажи!

Расскажи, что помнишь о войне.

Фотографии свои мне покажи

И историю свою поведай мне».

Дед сидел, потупив мутный взор,

И клубился сизый дым над ним:

Он курил свой ленинградский «Беломор»,

Вспоминая молодости дни.

Долгим был наш тихий разговор…

Вглядывалась я в его глаза,

Представляя тот военный мор…

И катилась по щеке слеза.

…В 80 дедушки не стало…

Уже много лет прошло с тех пор.

И ровесников его теперь так мало!

Только в памяти живёт наш разговор.

Ведуча. Етап п’ятий і останній – Домашнє завдання.

Кожен капітан отримав завдання підготувати вірш про воєнні роки, про мужність та героїзм наших солдатів. Послухаємо капітанів.

Капітани виконують вірші.

Звучить пісня «Перемога» ).

Ведуча. Наша суддівська колегія підрахувала остаточні бали і оголосить переможця.

Виступ журі. Вручення подарунків, грамот.

Ведуча. Спасибі шановні учасники, наші гості, члени журі. До нових зустрічей!

Кiлькiсть переглядiв: 0