Козацькому роду – нема переводу

слайд – подорож козацькими стежками


1-й ведучий
Добрий день вам, люди добрі!
Щиро просимо до господи!
Раді вас у нас вітати,
Щастя та добра бажати!
Сьогодні свято, все учнівство тут,
і про козацтво слухати готове.

Давайте ж згадаємо тих лицарів чесних,

які колись безкрайніми степами вітром літали, шаблями ворогів змітали,

що, як лебеді на чайках по Дніпру гуляли,

Крим руйнували,

в Стамбул завертали.

2-й ведучий.

Слайд №2

Сьогодні 14 жовтня святкується велике православне свято - Покрови Пресвятої Богородиці. Свято Покрови Пресвятої Богородиці засноване на Русі князем Андрієм Боголюбським у 1164 році. Встановлене воно на честь Божої Матері, яка зняла зі своєї голови хустку - покрову і розкинула її над людьми, що знаходились у церкві, одночасно молячись за їх спасіння і врятування від біди. Ось ця її довга біла покрова (омофор) і стала своєрідним оберегом України, символом її споконвічного прагнення до встановлення злагоди і миру між своїми і чужими землями.

Козаки настільки вірили в силу Покрови і настільки щиро й урочисто відзначали це свято, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту та отримало другу назву-Козацька Покрова. З недавніх пір свято Покрови в Україні відзначається ще й як день українського козацтва. Свято Покрови було найбільшим святом для козаків. Цього дня у них відбувалися вибори нового отамана. Наші лицарі вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею і покровителькою. Саме за це багато церков маємо побудованих козаками на честь свята Покрови.

Слайд № 3

1-й ведучий.

Українські землі протягом двох з половиною століть перебували під гнітом монголо – татарських завойовників. Щорічно турки забирали в неволю тисячі українців, які зазнавали тяжких страждань: їх жорстоко били, змушували тяжко працювати, продавали в рабство, розлучали дітей з батьками, , з сестрами, з братами. Щоб не тікали їм таврували обличчя, відрізували вуха або калічили. Деякі свободолюбиві люди не могли стерпіти такої неволі. Вони кидали все і втікали в степи — захищали свою Вітчизну. У боротьбі проти турецько-татарської навали, проти польської шляхти, український народ створив свої збройні сили – козацтво. Центром його у ХУ столітті стала Запорізька Січ.

2 – й ведучий

Хто ж вони такі - козаки?

1 учень

Що говорить вам «козак» -

Це крилате горде слово?

Чом завжди буває так,

Що світлішає від нього?

Козаки – це сильні люди!

Козаки – безстрашні люди!

Козаки – борці за волю!

За народну щасну долю.

2 учень

Козак – чесна смілива людина

Найдорожча йому Україна!

Козак – слабкому захисник,

Цінити по братерство звик.

Козак – усім народам друг

І лицарський у нього дух.

(Слайд№4)

А тепер подивимося, що ви знаєте про козаків?

Вікторина.

1.Що означає слово «козак»? (Вершник, вільналюдина.)
2. Найважливіша ознака влади в козацькомувійську. (Булава.)
3 .Що означає для козака слово «чайка»? (Човен.)
4. Найвідоміший козацький танок. (Гопак.)
5.Де розташовувались козацькі табори? (ЗапорозькаСіч.)
6.Голова козацького уряду. (Гетьман.)
7.Про яку деталь козацького вбрання казали: «широкі, як чорне море»? (Шаровари.)
8.Найвідоміша козацька страва. (Куліш.)
Лепко В.І.Українське козацтво.-Харків,2008

1-й ведучий

Як же виглядали Козаки?

Пишуть сучасники, «вони були здебільшого середнього зросту, плечисті,повновиді, кругляві і від літньої спеки й степового повітря смагляві. З

Довгими вусами на верхній губі, з розкішним оселедцем на тім'ї, в смушковій гостроверхій шапці на голові, з люлькою в зубах...»

Слайд№5,6

А от Куліш П. в Записках о Южной Русі дає такий опис козакам, які їздили на ярмарок:

«Бувало, щороку приїздять запорожці в Смілу на ярмарок, душ по 20, поЗО. Вбрані так, що боже, твоя воля! Золото й срібло! Шапка на запорожці

оксамитова, червона, з кутами, а око лиш пальця на три завширшки, горить,мов вогонь, аж очі сліпить, а зверху черкеска з виколотами, синя чи блакитна; штани суконні сині, широкі – так і нависали майже на передки чобіт; чоботи червоні... а шабля при боці вся в золоті – так і горить.

Іде і землі не торкається. А як сядуть на коней та проїдуть ярмарком, то наче іскри сяють. Кине, бувало, запорожець шапку вгору і не дасть упасти; підлетить на коні і схопить. А хто не схопить, той на свій кошт

поїть і частує товаришів.»

2-й ведучий

Жили козаки на Січі. Перша Січ була закладена на острові Хортиця близько 1554 р. Її засновником став легендарний Байда – Вишневецький. Він перший вирішив покласти край турецьким нападам на Україну, зібравши під своїм керівництвом чимале військо.

Байда організував сміливі походи в Крим, громив турецькі фортеці на Чорному морі. Через зраду попав в полон до турецького султана, загинув мученицькою смертю.

Слайд №7

1 – ведучий

У Січі жили неодружені козаки, що називали себе, на відміну від одружених, лицарями й товаришами. Тут частина з них розміщалася по тридцятьох восьми куренях, в самій Січі.( Слайд № 8) Такий звичай запорізьких козаків, насамперед, пояснюється їх військовим становищем. Кожному доступ на Січ був вільним, але вимагалось дотримуватись п’яти умов:

1) бути вільною нежонатою людиною;

2) розмовляти українською мовою;

3) присягнути на вірністьцареві(коли булипідРосією);

4) сповідатиправославнувіру;

5) пройти повненавчання(приблизно 7 років).

Оскільки жінок на Січ під страхом смертної кари не допускали, то сімейні козаки на зимівлю поверталися до своїх осель, чи створювали свої поселення –зимівники. Сімейних козаків брали у військовий похід лише у виняткових випадках.

Протягом дня козаки відточували своє бойове мистецтво. Обід приготовлявся в кожному курені
особливим кухарем, та помічник на обов'язку якого лежало приносити воду в курінь і тримати в чистоті казани й посуд: «посуд — казани, ложки, корита дуже
чисто держут і чистіше, як себе, а тим паче одягу.Їжа готувалася в великих мідних або чавунних
казанах, що навішувались за допомогою залізних гачків і варилася три рази в день.

Слайд №9

Каляндрук Т.Загадки козацьких характерників: Монографія.-Львів:ЛА»Піраміда»,2007

2 – й ведучий: Уряд Запорозької Січі називали Кошем. Цю назву мало також і все козацьке Військо. На його чолі стояв кошовий отаман, чия влада булла необмеженою. Але й питали з нього козаки дуже суворо. Не випадково січовики казали: «До булави треба голови». Як символ влади булава вручалась новообраному або переобраному на новий термін керівництва кошовому щороку.

Разом з кошовим обирали і військового суддю, писаря, обозного, осавулу. По куренях – своїх курінних.

Крім символа влади булави козаки мала клейноди, що довірялися тим козакам, які серед товариства користувалися особливою повагою.

Слайд № 10,11

Клейноди України.-Київ, Абрис -1991

Хорунжого - мусили бачити козаки і в кривавім бою, і на майдані на січовій раді, бо довірено йому сам прапор.

Кошовому отаманові надавався бунчук, за який відповідав бунчужний чи бунчуковий товариш. Він тримав бунчук під час походу над головою отамана, щоб козаки бачили, куди веде їх ватажок.

Святинею всього війська вважались литаври (або котли чи тулумбаси), а відповідав за них довбиш, який навіть палички інструмента зберігав у себе в курені.

1 – ведучий

Слайд № 12

Козаки були неперевершеними воїнами. Кожен козак мав рушницю, алебарду і шаблю. Закоханість у військову справу, зброю «Рушницями, пістолями та

Шаблями козаки дуже любими похизуватися і тому приділяли їм велику вагу, брали їх у коштовну оправу та прикрашали. Зброя в них булла вбрана у

золото йсрібло, на зброю вони клали все своє багатство, і той не козак, коли у нього не доладна зброя, – говорив самовидець.»

Слайд № 13

Каляндрук Т.Загадки козацьких характерників: Монографія.-Львів:ЛА»Піраміда»,2007

Каляндрук Т.Таємниці бойових мистецтв.-Львів:ЛА»Піраміда»,2007

Козаки були безстрашними і демонстрували у військових діях неабиякий розум та хитрість. Мали добре здоровя, та нуабияку силу.

Найкращі прислів'я про здоров'якозаків.

Потрібнопродовжитиприслів'я.
1. Бережи одяг, доки новий, а здоров'я, поки .... (молодий).
2. Як немає сили, то й світ ... (немилий).
3. Хто день починає у зарядки, у того все буде ... (в порядку).
4. Без уроків фізкультури не зміцнить ... (мускулатури).
5. Козак — це людина чесна і смілива. Найдорожче йому ... (Батьківщина).
6. Козак вкраїнську любить мову, до держить завжди свого ... (слова)..

Слайд №14

Козаки вміли непомітно підкрадатися і атакували ворога зненацька. Збереглисяфакти в яких розповідається про дивний козацький човен, який був прообразом … сучасного підводного човна! Він мав два днища, між якими клався баласт для занурення у воду. Коли козаки наближались до ворога балласт викидався, човен несподівано піднімався на поверхню води, а козаки з’являлися ніби з морського дна.

Про походи козаків на татар складались пісні та легенди і сьогодні вже важко сказати, що є правдою, а що – вигадкою. Ними можна захоплюватись, їх можна зневажати, але факти про козаків говорять самі за себе – запорізькі козаки були по-справжньому вільними людьми і робили зі своєю волею все, що хотіли!

2-й ведучий

Слава козаків була в їх ватажках. Крізь бурхливі століття пронесла до нас пам’ять славетні імена.

Чухліб І.В.Гетьмани України – Русі.-Донецьк:ТОВ»ВКФ»БАО»,2012

Петро Сагайдачний належав до найосвіченіших людей свого часу. Здійснив багато морських походів.

Піклувався про розвиток, науки, культури. Здобув блискучу перемогу над турками під Хотином, відбивши бажання турків стати завойовниками Європи.

Помер П.Сагайдачнийвід рани одержаної у битві під Хотином.

Слайд № 15

Петро Сагайдачний: іст.-док.кн.:-К.:Веселка, 1992

Довго терпів наш народ неволю і гніт Польщі. Б.Хмельницький очолив Національно-визвольну війну, сааме йому судилося зіграти епохальну

роль у нашій історії відродити українську державу – Гетьманщину. Протягом свого гетьманування укладав союзи зі Швецією, Московською державою, Османською імперією.

Слайд №16

Брехуненко В.Богдан Хмельницький.-К., 2007

Серед визначних вождів найяскравішою постаттю був Іван Сірко. 22 рази козаки обирали його кошовим отаманом. За своє військове життя І.Сірко брав участь у 55 походах і завжди, виходив переможцем. Сірка

прозвали турки “Урус-шайтаном”, тобто українським чортом. Пізніше Сірко очолив повстання проти царських воєвод. За це кошовий попав у царську

немилість і був засланий у Сибір.Цар не любив Сірка і побоювався його. Але коли 300 тисяч турків

перейшли Дунай і хмарою посунули на Україну, в цей час цар згадав про Сірка. Запорожці зажадали від царського уряду повернення на Січ грози бусурманів. Цар змушений був поступитись. Сірко з військом запорожців, завдавши ворогам величезних втрат, визволив з неволі багатьох братів.

Слайд № 17,18,19,20

Морозенко М.Іван Сірко – Великий характерник.- Львів, 2012

1 – й ведучий

Наша подорож завершилась. Який же вигляд має Запорізька Січ зараз. Ось вона – Січ – ( Слайд №22, 23, 24)гніздо нашої вольниці, нашої історії, слави, пам’яті. Наша пам’ять про славне минуле

Має підкріплюватись добрими справами, успішним навчання. Ми маємо бути достойними тих славних лицарів, запорозьких козаків, оборонців рідної

землі.

1 - учень

Як блищать на сонці шаблі запорожців,
А кругом на конях гнали ворогів.
Козацькому роду нема переводу,
Лине його слава з далеких віків.
2-й учень.
Гей, співай, козак, про любов святу,
Славте, гей, козаки, волю золоту!
1-й учень.
Так, як запорожці, стрільці січові
Вірними шаблями очищали світ,
Козацькому роду нема переводу.
Прапор малиновий кликав у похід.
2-й учень
Ллє наша воля, наче маків колір,
І ранкове сонце виплива з дібров.
Козацькому роду нема переводу,
Козаки в колисках виростають знов.

Інсценізація пісні „Ой у лузічервона калина”
фонограма пісні,
Ой, у лузічервона калина похилилася (виходить дівчина - Україна з кетягами калини в руках, в кінці рядка опускає калину.)
„Чогось наша, славна Україна зажурилася. (опускає голову і сідає на стільчик)
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славнуУкраїну
Гей, гей розвеселимо (дві дівчинки підходять до України і одягають їй намисто та вінок на голову).

„Як повіє буйнесенький вітер широких степів.
(Україна обходить круг повільним кроком і стає в центрі, діти похитують руками вгорі)
То прославить по всій Україні Січовихстрільців.
(Україна з усіма похитує руками в горі)
А ми тую стрілецькою славу збережемо,
А ми нашу славнуУкраїну
Гей-гей розвеселимо
(Україна крутиться припадаючи кроком, всі діти витягують жовто-блакитні стрічки і помахують з ними. На повторення підходять до неї козаки і піднімаютьУкраїну на стільчику.)
Козак: Світи, сонцеясне, на міста і села
Щоб наша рідна Україна вік була весела:
Козак: І знову сурма кличе, в похід пора рушати, та Запорізьку нашу Січ не будемо забувати.
Козаки гуртом „Бувайте здорові”
Ведуча: Хай добрі люди, Вам щастя буде,

хай буде доля на все роздолля
А до того – літ премного
На любов і на згоду хай не буде

переводу Козацькому роду!
Піснею „Козацькому роду нема переводу” захід закінчується, всі виходять.

Вкладення
Кiлькiсть переглядiв: 0