(Свято улюблених читачів у клубі «Друзі бібліотеки»)
У бібліотеці оформлено виставку «Цікавинки нашої бібліотеки»
Ты в наш волшебный мир вошел, и это очень хорошо.Поначалу будет сложно:стеллажи как темный лес.Но средь них вполне возможнопуть найти в страну чудес.Там русалки, эльфы, змеи,там - волшебные холмы,И, конечно, КнигоФеи.(КнигоФеи - это мы).Книжку мы найдем любую внебесах иль под водой,Грустную или смешную - ты возьмешь ее с собой.Только, милые детишки,нужно помнить имя книжки,Ну и автора, конечно,нужно правильно назвать.А без этого, дружочек,книжку трудно отыскать.Ведь порою, ну признайся,так ты книжку назовёшь,Что ни наяву, ни в сказкеэтой книжки не найдешь.И еще, читатель милый,иногда, в недобрый часТы шалишь и безобразишь,огорчая этим нас.Ну зачем, скажи, читатель,ты с разбегу, второпях,К нам влетаешь с диким воплем ис пирожными в руках?
Ты запомни: в этом доме не едят и не вопят,
Здесь мы ждем людей приличных, а не варваров отряд.
Не в спортзал, не в дискотеку,ты пришел в библиотеку...
З того часу, як людина навчилася писати, всю свою мудрість вона довірила книгам. На глиняних табличках, папірусних свитках і пергаменті люди прагнули зберегти для нащадків свої знання, досвід, думки. З незапам'ятних часів з'явилися і храми мудрості - бібліотеки. Про деякі цивілізації давнини ми знаємо тільки тому, що вдалося знайти їх бібліотеки.
Однією з найбільш давніх вважається бібліотека фараона Рамзеса II. Над її входом була викарбувано напис "Аптека для душі". У ній зберігалися книги, написані на папірусі. Користувалися бібліотекою фараони, жерці, писарі, чиновники, а прості люди не могли її відвідувати.
Найбільшою в античності була Александрійська бібліотека. Вона була заснована в III столітті до нашої ери, але її доля сумна: в ході числених війн вона була знищена. А перша відома бібліотека Давньої Русі була заснована в 1037 році Ярославом Мудрим при Софійському соборі в Києві.
Само слово "бібліотека" в Давній Русі не вживалося, замість нього були слова "книгосховище", "книжкова палата". Лише з 1499 стали вживати слово "бібліотека", і то на полях позначали - "книжний дім".
В основному були бібліотеки при монастирях, де книги не тільки зберігалися та збиралися, а й переписувалися. Бібліотеки були в будинках аристократів, багатих городян.
Найбільша в світі бібліотека - це Бібліотека Конгресу США, заснована в 1800 році. А найменша знаходиться в одному британському селі і знаходиться у телефонній будці.
Академік Дмитро Лихачов вважав, що цивілізацію можна буде відродити, навіть якщо загинуть усі музеї, архіви, університети і школи, але збережуться бібліотеки. Тому зараз ми з вами проведемо вікторину, присвячену найвидатнішим скарбницям людства - бібліотекам.
1.Як перекладається слово «бібліотека»? (Сховище скарбів,місце зберігання книг; місце зберігання інформації)
2. Який відомий письменник і байкар майже 30 років працював бібліотекарем? (Іван Крилов. Леонід Глібов, Езоп)
3. Як називався культурно-просвітницький пункт у селі до початку 30-х рр. минулого століття? (Книжкова палата, хата-читальня, бібліохата.
4. Хто обслуговує читачів? (Консультант, аптекар, бібліотекар)
5. На який термін видаються книги додому? (На один день.На 1 місяць; На рік)
6. Який документ заводять в бібліотеці для нового читача? (Читацький щоденник.Читацький формуляр; Читацький паспорт Читацькі права)
7. Чим керується бібліотекар при розстановці книжкового фонду? (Зовнішнім виглядом книги.Певною системою; Власним настроєм; Думкою читачів)
8. Відомо, що такі найбільші бібліотеки давнини, як Александрійська і Пергамська, були знищені вогнем. Бібліотека ассірійського царя Ашшурбаніпала під час облоги мідійськими кочівниками міста Ніневія теж потрапила в пожежу, але збереглася. Чому? (Вона складалася з глиняних дощечок; Вона була просякнута протипожежною рідиною; Її встигли винести з пожежі і врятувати; Вона перебувала глибоко під землею)
11. Ким були перші творці рукописних книг в Європі? (Князями.Ченцями. Торговцями.)
У великому, світлому залі, схилившись над столами - пюпітрами, старанно, в повній тиші писали ченці. Спілкуватися між собою їм дозволялося тільки знаками, вхід стороннім був заборонений. Праця переписувача розглядався як справа, угодна Богові, вона була навіть вписана в статути деяких чернечих орденів. Працювали, не поспішаючи, по кілька годин на день, тому переписування книги затягувалося на роки. Монастирські бібліотеки були найбагатшими. Знаменитий філософ 13 ст. Фома Аквінський писав: «Справжня скарбниця монастиря - бібліотека. Без неї він все одно, що кухня без казана, стіл без наїдків, колодязь без води, річка без риби, плащ без іншого одягу, сад без квітів, гаманець без грошей, лоза без винограду ... ».
12. Сторінки старовинних книг були виготовлені з пергаменту. З чого зроблений сам пергамент? (Зі шкіри молодих тварин. Хвойного дерева; Червоної глини; З бджолиного воску)
13. До 16-го століття кришки палітурок книжок були ... Якими? (Кам'яними. Залізними.Дерев’яними. Картонними.
Палітурка виготовлялася з дощок, обтягнутих шкірою. Для міцності її кути скріплювалися металевими прутами, а опуклі шишечки мали оберігати шкіру палітурки від подряпин при зіткненні з поверхнею столу.
Спеціальні бічні застібки - затискачі (як на сучасних органайзерах) охороняли пергамент, який з часом пересихав і починав коробитися.
14. Старовинні книги в Європі прикрашали золотом і дорогоцінним камінням. Тому найбільш цінні книги потребували додаткової охорони. Як у старовинних бібліотеках берегли книги від злодіїв? (Приковували до столів ланцюгами, прив'язували поруч злого пса, робили такими великими, що їх не можна було винести, обшукували читачів на виході).
У середньовіччі щоб уберегти книгу від псування і викрадення, бібліотекарі писали на ній страшні погрози: «Якщо ви викрали книгу, вас чекає страшний божий гнів. Ви потрапите в пекло. Будете жувати і випльовувати свій язик, розпечений як залізо. А з рота у вас будуть постійно вискакувати жаби». Крім того, книги приковували до пюпітра або полиць ланцюгами.
Ланцюги, що утримують книги, були досить довгі, для того, щоб можна було зняти книгу з полиці і прочитати, але не давали винести книгу за межі бібліотеки.
Ланцюг з'єднувався з книгою за допомогою металевого кільця, вставленого в обкладинку або ріжок, оскільки якщо ланцюг прикріпити до корінця книги, то знос фоліанта буде набагато більше.
Книги на ланцюгах стояли на полицях корінцями від відвідувача, тобто «неправильно» з точки зору сучасного бібліотекаря - корінці книг, що стоять на полиці, були не видно. Книга ставилися таким чином для того, щоб її можна було взяти і відкрити не перевертаючи і не плутаючись в ланцюгах.
А в деяких бібліотеках середньовіччя практикувалася клітка, де замикали читача з книгою під замок, а потім приходив бібліотекар і випускав його з клітки.
15. Російський письменник Володимир Гіляровський часто страждав від того, що йому не повертали книги з його бібліотеки. Тоді він придумав своєрідний екслібрис, тобто, печатку, яку ставив на кожній книзі. А що було написано на екслібрисі?
А.. Кто возьмёт её без спроса, тот останется без носа
Б. Не забудьте повернути через десять днів.
В. Це книга знаменитого В.А. Гіляровського.
Г. Ця книга вкрадена з бібліотеки В.А. Гіляровського.
У Флоренції у 15 ст за наказом диктатора Савонароли спеціально відібрані люди бігали по місту вривалися в будинки відбираючи світські книги, флейти, парфуми і подібні, шкідливі, на їхню думку речі; потім все це підлягало урочистому спаленню.
В 30-ті роки минулого століття, , коли до влади в Німеччині прийшов Гітлер, повернулися до середньовічних практик книгоспалення.. У 70 містах вони знищили на багатті книги, як вони тоді вважали, «антинімецьких» авторів: психолога Зигмунда Фрейда, дитячого казкаря Еріха Кестнера, прозаїків Генріха Манна, Ремарка, Келлермана та майже 200 інших письменників. Сучасна Німеччина соромиться цього багаття, але не забуває про нього. Туристи, що заглядають в скляне віконце, прорубане в бруківці площі Бебельплац, бачать порожні книжкові полиці - це пам'ятник спаленим книгам.
І на завершення – кілька незвичайних бібліотек.
Як ви думаєте, якими якостями повинен володіти бібліотекар? (Відповіді дітей.)
Робота у бібліотекаря нелегка. Він повинен добре знати зміст художньої, науково-популярної, спеціальної літератури. Бібліотекар видає книги, підтримує порядок у книгосховищі, ремонтує порвані книги, реєструє нові, веде різноманітні картотеки, проводить різні пізнавальні заходи. Він допоможе вам вибрати потрібну книгу, зацікавить нею.
Бібліотекар - дуже давня професія, їй більше чотирьох з половиною тисяч років. Виникла вона разом з шумерської культурою, де вперше з'явилися глиняні таблички. Першими бібліотекарями вважають переписувачів, що склали списки глиняних табличок приблизно в 2500 році до н. е.
Щоб потрапити на службу до Російської Імператорської публічної бібліотеки, у XIX столітті потрібно було мати спеціальні знання з різних галузей науки, а також володіти російською, французькою, німецькою, латинською, грецькою мовами. Молодший персонал повинен був знати російську і три будь-яких іноземних мови.
Зараз, звичайно, вимоги не такі жорсткі, але перше, що твердо має знати бібліотекар, це алфавіт. Зараз ми і перевіримо, чи є у вас задатки бібліотекаря.
Гравці діляться на дві команди. На столах лежать книги, діти повинні розставити їх за алфавітом авторів. Виграє команда, яка впорається із завданням першою.
Якщо слова скласти за алфавітом правильно, останні букви слів складуть прислів‘я.
Вишенька
віз
горб
Доверху
Жайворонок
Жердка
здогад
зерно
Зовсім
Зранку
Листопад
Лицар
Личко
Ліс
Переліт
радощі
Сад
Холодно
цукор
Чисто
Шланг
Щітка
Бібліотека – це місце, де мирно уживаються між собою вигадані герої та наукові факти. Ось і у нашому «Чорному ящику» теж поєднаються як речі, що належали літературним героям, так і цілком реальні предмети, про які ви можете прочитати у науково-популярній літературі.
1.У чорному ящику лежать 3 яблука: перше було завезено до нас у 17 столітті з Голландії, а в Голандію потрапило з Америки. Селяни, яких примушували розводити цю рослину, називали її земляним, або чортовим яблуком. Друге - завезене з Південної Америки. Французи та італійці називали його «яблуком кохання», або «золотим яблуком». Третє ж – плід, який упав на голову англійському вченому Ісааку Ньютону, після чого він відкрив закон всесвітнього тяжіння.
Відповідь: 1) – картопля; 2) – помідор, перші привезені з Америки помідори були жовтими, а на сонці здавались золотими. «Золоті яблука» італійською – «поммо д’оро». 3) – звичайне яблуко).
Цей предмет вміє зробити з клаптика паперу майже кожен, а один з героїв Г.Х.Андерсена здійснив на ньому подорож по швидкому струмку. (Кораблик)
2.Цей предмет ви всі останнім часом не раз тримали у руках, видобуваючи з нього смачну серединку. А одній казковій героїні він слугував зручним ліжечком (шкарлупка горіха)
3.Цей чарівний предмет може нагодувати ціле місто, але якщо його не зупинити вчасно, він це саме місто затопить густою смачною кашею. (горщик)
4.Героїня народних казок, яка, махнувши хвостом, довела до сліз двоє стареньких людей (миша)
5.Подарунок, від якого принцеса з казки Андерсена «Свинопас» відмовилася, вигукнувши: «Фу, та вона справжня!» (троянда)
6.Предмет, який, за козацькими повір’ями, на чужині уберігав воїна від ворожої кулі (Грудочка землі)
7.За народними повір’ями, саме з цього предмета утворився наш світ, який дуже легко знищити одним порухом. (яйце)
8.За допомогою цього предмета головний герой казки знайшов своє щастя - мудру дружину, яка була зачарована. (Стріла).
9.Головний герой книги, якому дали дуже смішне ім'я, тому що він впав зі столу. (Чебурашка).
10.Предмет, у якому таїться смертельна небезпека для казкових персонажів, що славляться своїм довголіттям? (Голка).
11.Предмети, які у сні головної героїні казки «Аліса в країні чудес» фарбували білі троянди в червоний колір, грали в крикет, варили бульйон, крали пиріжки і намагалися відрубати всім голови (карти)
12.Предмет, який дівчинка Суок, прикидаючись лялькою , повинна була викрасти у хлопчика Тутті, щоб врятувати з в’язниці борців за свободу. (ключ)
13.Талісман, який носили на грудях середньовічні лицарі. Йому приписували чудодійну властивість: нібито він здатний охороняти воїна від стріл і ударів меча. Філософи давнини, розрізаючи цей загадковий об'єкт поперек, пояснювали своїм учням будову Всесвіту. А ще він надихнув італійського письменника Джанні Родарі на створення цікавої казки, героями якої були б овочі. (Цибуля)
14.Його листям прикрашали художників, артистів, вчених, поетів на знак визнання їхніх творчих успіхів. Саме звідси походить слово «лауреат». Що це за рослина? (лавр благородний).
1. В 13-18 столітті такі книги називали «Азбуковники». Що це були за книги? (Тлумачний словник або довідник зі словами і термінами, розміщеними в алфавітному порядку.)
2. У 1682р. уперше випустили маленьку книжечку, зміст якої призначався для продавців і покупців. А зараз вона часто поміщається на обкладинках шкільних зошитів і її напам'ять знає кожен нинішній школяр. Як ми називаємо цю книжечку? (Таблиця множення.)
3. Чий день народження - 2 квітня - відзначається щорічно як Міжнародний день дитячої книги? А. Шарля Перро. Б.Ганса Крістіана Андерсена. В. Самуїла Яковича Маршака. Г. Астрід Ліндгрен
4. Назва якого з цих духовних творів друку перекладається на російську мову як «книга»? А. Євангеліє. В. Катехізис. Б.Біблія.Г. Талмуд.
5. Дуже часто для бібліомантії використовували Біблію, до неї - «Енеїду» Вергілія, а ще раніше - книги Гомера. Англійські дівчата використовують для цього збірники віршів Шекспіра, а наші - Пушкіна. Що ж таке «бібліомантія»?Ворожіння по книзіЗасіб для поліпшення пам'яті Посібник для написання любовних листів Читання на ніч.
6. Яка частина твору не належить перу автора книги? А. Назва. В.Епіграф. Б. Вступ. Г. Висновок.
7. Яке з цих видань можна читати вибірково? Поему. п'єсу;енциклопедію; роман
8. Вигадане ім'я, використовуване автором твору, називається .. Видавець.псевдонім;анонім упорядник
9. Згадайте назву давньої форми книги, згорнутої в трубку. Стрічка.сувій; рулон; згорток
10. З чого виготовляли сувої древні єгиптяни? З берести.З папірусуЗ тканини; з паперу
11. Папірус це ... Папір.Трав'яниста рослина; дерево; тканина;
12. Хто винайшов папір? Корейці.китайці; японці; американці;
13. Який дешевий матеріал використовували для письма у Стародавній Русі? Віск.Бересту; тканина; папірус;
14. Як називають дуже велику і товсту книгу? Дайджест.Фоліант; бестселер; манускрипт
15. Як називають стародавній рукопис? Дайджест. Фоліант; бестселер;манускрипт(манну - ручне, скрипт - лист)
16. Що можна знайти в кожній книзі? А. Наган. В. Гвинтівку. Б.Обріз. Г. Автомат. (Це обрізаний край).
18. Який ніж раніше був необхідний для читання книг? Столовий. Мисливський.Розрізний. Штик-ніж. (Адже раніше книги продавалися з нерозрізаними листами.)
19. Як називається частина палітурки книги? А. Хвостик В.Корінець.Б.Стебельце. Г. Ягідка.
20. Який з цих працівників книжкового видавництва виконує роботу, яка нагадує перевірку диктанту вчителем? А. Верстальник. В. Коректор. Б.Редактор. Г. Палітурник.
(відредагуйте повідомлення)
1. Більша половина читачів повертає книги вчасно. (Більшість)
2. Бібліотека відкривається в 13 годин. (О 13-й годині)
3. Мені повезло: сьогодні я взяла у бібліотеці новий цікавий журнал. (Пощастило)
4. Монітор не можна витирати мокрою тряпкою. (Ганчіркою)
21. Як жартома називають людину, яка володіє великими знаннями та може відповісти на будь-яке питання? А. Бродячий словник. В. Крокуючий довідник. Б.Ходяча енциклопедія. Г. Гуляюче ГДЗ.
22. Як називають барвисту паперову обкладинку поверх палітурки книги?
А. Ультраобкладинка. В. Екстраобкладинка. Б.Суперобкладинка. Г. Гранд-обкладинка.
23. Намальований розповідь називається комікс. А як називалися комікси в старовину?
А. Береста. В. Лико. Б.Лубок. Г. Дранка. - 3 слайда
24. Які книжки випускають для малюків?
А. Книжки-гамаки. В.Книжки-розкладачки. Б. Книжки-ліжечка. Г. Книжки-коляски. (2 слайди)
25. Який новий вид книги з'явився в ХХ столітті? А.Електронний. В. Плазмовий. Б. Атомний. Г. Нейтронний.
26. Як називають постійно необхідну або часто перечитують книжку?
А.Настільна. В. Застільна. Б. Приліжкова. Б. Підручна.
І невелика добірка просто незвичайних книг...
Читатель 1:
У меня растут года, скоро мне семнадцать.
Кем работать мне тогда, чем же заниматься?
Чтоб решить задачу эту, обращусь в библиотеку.
Хорошие работники — столяры и плотники.
Я бы в плотники пошел, пусть меня научат.
Библиотекарь:
Плотник - это хорошо, а библиотекарь лучше!
Приходи работать к нам, мы тебя научим!
Мы знакомы с молотком, и с отверткой, и с болтом.
Отвалилась если полка, в руку мы берем отвертку.
Для картины гвоздик вбить, ручку к двери прикрутить,
Сладить то и сделать это — может все библиотекарь.
Читатель 2:
Библиотекарь - хорошо, а почтальоном лучше.
В почтальоны я пойду, пусть меня научат.
Библиотекарь:
Почтальон-то хорошо, но библиотекарь - лучше!
Приходи работать к нам, мы тебя научим.
Нравится бродить тебес толстой сумкой на ремне
По улицам, по дворам? Мы так ходим к должникам!
Читатель 3:
Библиотекарь - хорошо! А дворником лучше!
Я бы в дворники пошел, пусть меня научат.
Библиотекарь:
Дворником-то хорошо, но библиотекарь - лучше!
Приходи работать к нам, мы тебя научим.
Если любишь чистоту, и порядок, и уют,
То любовь твоя к порядку пригодилась бы и тут.
Чтобы книги нас любили, чтобы дольше нам служили,
Надо им режим создать и его не нарушать.
Чтоб не сыро и не жарко, не темно, но и не ярко,
Чтобы плесень не насела, и чтоб моль их не поела.
Мы и с тряпкой, и с ведром книги строго бережем.
Читатель 4 :
Библиотекарь хорошо, но учитель - лучше.
Я б учителем пошел, пусть меня научат.
Библиотекарь:
Учитель - это хорошо, но библиотекарь - лучше!
Приходи работать к нам, мы тебя научим.
Труд учителя почетен, с этим все согласны.
Но и мы немного тоже к этому причастны.
Мы не учим пению, зато мы учим чтению.
Учим с книгою дружить с детства человека,
Потому что в книгах ты на все найдешь ответы.
Вот, допустим, про медведей ты захочешь все узнать.
И про то, как жили предки, хорошо бы почитать.
Про вулканы, горы, реки и глубокие моря.
Приходи в библиотеку —время проведешь не зря.
Книги интересные, умные, полезные,
Для души приятные, для ума занятные.
Читатель 5:
Библиотекарь - хорошо, а доктором лучше.
Я бы в доктора пошел, пусть меня научат.
Библиотекарь:
Доктор - это хорошо, но библиотекарь - лучше!
Приходи работать к нам, мы тебя научим.
Вот приходит старичок, говорит, ему все спится.
Просит выбрать для него бодренькую книжицу.
Он ужастики прочтет - очень долго не уснет.
Если видим, что пришел кто-то грустный очень,
Вручим стопку анекдотов, пусть он похохочет.
И молодым, и очень старым рецепты пишем в формуляры.
Мы – как врачи, и даже лучше, ведь лечим мы людские души.
Все работы хороши, а библиотекарь - лучше!
Приходи работать к нам, МЫ ВСЕМУ НАУЧИМ!