Катеринівська сільська бібліотека-філія

«Я – ГЕНІАЛЬНИЙ СИЩИК»

Детективна вечірка у клубі «Друзі бібліотеки»

У бібліотеці оформлено виставку «Мій улюблений детектив».

На початку заходу звучить мелодія з фільму «Пригоди Шерлока Холмса».

Доброго дня, шановні гості!

Сьогодні я пропоную вам поринути у таємничий світ детективу, але не в звичній для вас ролі читачів, а в ролі справжніх сищиків. Ми з вами навчимося знімати біометричні показники, маскуватися, складати фоторобот злочинця, шукати приховані камери, розгадувати таємні написи і багато іншого. Та спершу – кілька слів з теорії детективу.

ДЕТЕКТИВ (лат. Detectio - розкриття) - це твір, в основі сюжету якого лежить розкриття злочину. Мета детективної історії - вирішення загадки; той, хто розслідує справу, приходить до розкриття злочину факт за фактом, неначе по ланцюжку. Зазвичай, ознаки детективу - злочин, злочинець, свідок, підозрюваний, докази, алібі, місце злочину, мотив злочину, і, звичайно ж, сищик, без якого неможлива будь-яка детективна історія. Але основне – закон, якого мають дотримуватися і працівники правоохоронних органів, і приватні детективи.

ЮРИДИЧНИЙ СЛОВНИЧОК.

Злочин - це протизаконний вчинок (Убивство, крадіжка, пограбування). Злочинець - людина, що вчинила злочин (вбивця, злодій, розбійник, зрадник, шпигун). Підозрюваний - людина, про яку думають, що вона вчинила злочин. Доказ – предмет, що викриває злочинця (відбитки пальців, кров, загублена річ). Алібі - доказ невинуватості, людини, відсутність її на місці злочину в момент його вчинення (поїздка в інше місто, перебування в гостях, ресторані чи в іншому місці, де його бачили інші люди). Мотив - причина, з якої людина скоює злочин.

Як будується твір детективного жанру?

1. Знайомство з героєм-сищиком.

2. Повідомлення про злочин.

3. Робота сищика:

а) огляд місця злочину;

б) пошук доказів;

в) опитування свідків;

г) логічні висновки сищика.

4. Встановлення особи злочинця.

5. Звільнення невинного та передача злочинця у руки правоохоронних органів

Яких знаменитих сищиків ви знаєте?

Читачі називають відомі їм імена.

Зверніть, будь ласка, увагу на нашу виставку. За допомогою слайд-презентації я познайомлю вас з найвідомішими літературними та телевізійними детективами.

Бібліотекар демонструє слайди та відповідні видання.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ «НАЙВІДОМІШІ ДЕТЕКТИВИ»

1.Шерлок Холмс - знаменитий лондонський приватний сищик, що живе на Бейкер-стріт і створений уявою Артура Конан Дойля. Володіє ідеально відпрацьованим дедуктивним методом.

2.Огюст Дюпен - сищик, створений відомим американським письменником Едгаром По. Детектив Дюпен з'являється в трьох оповіданнях: «Вбивство на вулиці Морг», «Таємниця Марі Роже», «Викрадений лист».

3.Еркюль Пуаро - детектив-інтелектуал, егоцентричний невисокий чоловік з яйцеподібної головою, персонаж детективних романів Агати Крісті.

4.Міс Марпл - літня стара діва, персонаж детективних повістей і романів Агати Крісті, любить пхати носа не в свої справи і розслідувати цікаві злочини.

5.Пастор Браун - маленький католицький священик, з непримітною зовнішністю, але гострим розумом і вмінням зрозуміти психологію іншої людини. Герой детективних оповідань Г. К. Честертона,

6.Коміссар Мегре - герой популярної серії детективних романів та оповідань Жоржа Сіменона, мудрий поліцейський з незмінною люлькою в зубах.

7.Перрі Мейсон - адвокат, що представляє своїх клієнтів в суді і одночасно розслідує злочини. Персонаж творів Ерла Стенлі Гарднера.

8.Ніро Вульф - товстий ексцентричний приватний детектив, персонаж детективних романів Рекса Стаута. Вельми педантичний і розслідує злочини, не виходячи з дому.

Ераст Фандорін - герой циклу повістей, романів та оповідань Бориса Акуніна. Справжній джентльмен.

Даша Васильєва – колишня викладачка французької мови, забезпечена жінка, живе в дачному селищі Ложкіне з сім'єю і тваринами, дружить з полковником міліції Олександром Дегтярьовим. Постійно потрапляє в кримінальні ситуації і проводить власне розслідування.

Майор міліції Анастасія Павлівна Каменська – героїня романів О.Мариніної, працює у відділі вбивств Московського карного розшуку. Часто у злочинах, які розслідує Каменська, замішані авторитетні політики, бізнесмени тощо.

Хлопчик Еміль Тишбайн живе у провінційному містечку Нейштадт. На канікули мама вирішила відправити сина погостювати до бабусі в Берлін, забезпечивши його сумою в 140 марок. Дорогою хлопчик заснув, і його обкрадає злодій. (Книга Е.Кестнера «Еміль та детективи»)

П'ятеро дітей проводять канікули в маленькому містечку під назвою Пітерсвуд. Щоразу, коли вони приїжджають, в Пітерсвуді трапляється злочин, який юні сищики розслідують, неодмінно випереджаючи в цьому міського констебля містера Гуна. (Е.Блайтон «П'ять юних сищиків і вірний пес»)

Детективи Катерини Вільмонт та інших сучасних авторів.

Джон Легенда та Кристіна Андерсон – детективи з Казкової країни. Мультфільм «Казкова поліція»

Брати Колобки, Шеф і Колега - персонажі мультфільмів «Сле́дствие веду́т Колобки́». Шеф і Колега - приватні детективи, своєрідна пародія на Шерлока Холмса і доктора Ватсона.

Пінчер-старший - кращий сищик з дипломом і Добер-молодший - найкращий детектив без диплома; були найняті пані Беладонною для затримання поросяти Фунтика. Відзначаються особливою тупістю, але завжди залишаються вірними своїй справі. (Мультфільм «Фунтик і сищики»)

Пес Тишка і папуга Степанич під керівництвом дідуся (завідувача Бюро знахідок) розслідують різні кумедні і кримінальні випадки, пов'язані з втратою речей (мультфільм «Бюро знахідок»)

Вася Куролесов - сільський хлопець, простий і довірливий, але кмітливий. Механік. Любить техніку, але недолюблює поросят. Капітан Болдирєв - досвідчений сищик, оперативник і непоганий психолог. Старшина Тараканов - помічник Болдирєва. (мультфільм «Пригоди Васі Куролєсова»)

ВІДЕОПЕРЕГЛЯД УРИВКУ З МУЛЬТФІЛЬМУ

Усім добре відомі сцени з фантастичних фільмів: герой підходить до дверей і двері відкриваються, впізнавши його. Це працюють біометричні технологіі – (від слів біо – те, що стосується життя та метрія – виміряти). Що можна виміряти в людині?Що відрізняє кожного з нас від інших? Зріст, риси обличчя, колір очей, волосся, відбитки долонь, пальців, малюнок сітківки тощо.

Сьогодні ми з вами зробимо для кожного з вас унікальні біометричні бейджики і впишемо в них певні характеристики – імена, зріст, колір очей, волосся і поставимо відбитки пальців.

Діти вписують імена

ПРЕЗЕНТАЦІЯ «ЯКІ МИ?»

ЗРІСТ. Знання вашого зросту допоможе вам непомітно визначити розмір предметів або зріст людей. Не забудьте виміряти відстань від землі до вашого коліна, пояса, плеча та кінчиків пальців піднятої руки.

Діти виміряють свій зріст.

КО́ЛІР ОЧЕ́Й — характеристика, що визначається пігментацією райдужної оболонки. Який він буває? Синій, блакитний, сірий, зелений, бурштиновий, болотний, карий, чорний, червоний – у альбіносів, і навіть фіоолетовий, як у відомої актриси Елізабет Тейлор. Гетерохромія - різниця в забарвленні райдужних оболонок очей. Вона може бути повною — тоді очі різняться кольором або частковою, тоді тільки частина райдужки відрізняється від решти кольором.

КОЛІР ВОЛОССЯ

Брюнетами називають людей з чорним кольором волосся. Брюнети мають відтінки від синяво-чорного до темно-коричневого. До шатенів відносять власників темно-русявого і каштанового волосся. Рудий колір волосся зустрічається досить рідко, що робить можливим таке незвичайний захід, як «всесвітня зустріч рудоволосих», що відбулася у 2009 році в нідерландському місті Бреда. Яскраво-рудий колір волосся у жінок досі асоціюється з екстравагантним характером, або з чимось таємничим або містичним

Русявий - світло-коричневий колір. Широко поширений в Європі (Польща, Білорусь, Україна, Росія, Німеччина).Поділяється на: світло-русявий (середній блондин), середньо-русявий (темний блондин) і темно-русявий (світлий шатен).

Блондини (від фр. Blondin) – білявий. Слово «блондин» відноситься до людей зі світлим волоссям, що має золотистий або попелястий відтінок. У ряді південноєвропейських мов сюди ж відносять світло-коричневий колір, званий русявим.

Сивий. Сріблястий або білий колір волосся. Як правило, з віком, або під впливом внутрішніх факторів, волосся змінює свою структуру. Порушується вироблення меланіну, з'являється велика кількість повітряних бульбашок. В результаті волосся набуває сріблясто- або жовтувато-білий відтінок.

Діти вписують у бейджики колір очей та волосся.

Ще один біометричний показник – відбитки пальців.

Уявіть собі, що у квартирі був злодій. Він щось вкрав і зник. Ніхто не знає хто він, але ми про це довідаємося. Адже поки злочинець був у будинку, він доторкався до безлічі речей – ручки на дверях, дверцят шафи, полірованого столу. І скрізь залишилися його сліди - відбитки пальців. Задача детектива зняти ці відбитки і по них знайти злочинця. Такий метод називається дактилоскопія. У детективах знімають відбитки пальців у осіб, які підозрюються у скоєнні злочину або були присутні на місці злочину. Але сьогодні відбитки знімають не тільки у злочинців чи підозрюваних – їх беруть при отриманні віз, біометричного паспорта чи карток-пропусків, які на вході в установу читаються спеціальним сканером.

Для дактилоскопування беруть пластинку (скляну, металеву або ж пластмасову), гумовий валик і друкарську фарбу, флакон з бензином або скипидаром. На платівці рівномірно гумовим валиком розкочується типографська фарба. Потім двома пальцями (вказівним і великим) однієї руки захоплюють середню фалангу пальця, а двома пальцями (вказівним і великим) іншої руки тримають край цього пальця. Нерухомий палець прокочується по платівці з фарбою від одного бокового краю до іншого і таким же чином отримують відбиток на бланку дактилокарти. Так отримують контрольні відбитки чотирьох пальців кожної руки і великого пальця окремо. Після дактилоскопування друкарська фарба з пальців змивається ватяним тампоном, змоченим бензином або скипидаром.

СЛАЙД

Для того щоб зняти відбитки пальців для нашої карти детектива, нам знадобиться штемпельна подушечка з фарбою або чорнилом.

Але спочатку давайте поглянемо на свої пальчики, можна навіть навіть взяти для цього лупу. На кінчиках пальців легко розгледіти тоненькі борозенки, що складаються в складний лабіринт (по-науковому "папілярний візерунок"). У кожної людини цей узор унікальний, а значить немає двох однакових відбитків.

СЛАЙД «ЧОТИРИ ВИДИ ВІДБИТКІВ»

Щоб це перевірити, ми з вами поставимо відбитки кожен на своїй карті. Потім уважно роздивимося їх і переконаємося, що всі вони різні.

Учасники заходу розглядають власні відбитки

Але ж, скажете ви, злодій не мазав руки чорнилом, а торкався до всього чистими руками? Це так, але насправді, руки ніколи не бувають зовсім чистими. Їх покриває тоненький прозорий шар жиру. Тому там, де злодій торкався, залишаються прозорі жирні сліди. Наприклад, на склянці їх можна побачити на просвіт. Чим жирніші руки, тим кращі відбитки. До речі, прекрасні чіткі відбитки можна побачити на просвіт, якщо доторкнутися до липкої стороні скотча.

А тепер спробуємо взяти відбитки з якоїсь речі, наприклад зі склянки. Нам потрібно взяти дві склянки – спершу ми передамо склянку по колу і подивимося, наскільки чіткі будуть на ній відбитки. А потім ми змастимо пальці кремом і знову візьмемо склянку до рук. На другій склянці, як ви вже знаєте, відбитки будуть більш чіткі. До речі, з речами, на яких виявлено відбитки, працюють тільки в рукавичках і намагаються брати їх так, щоб не пошкодити відбитки та не змазати їх.

Нам будуть потрібні сажа, крейда чи товчений графіт з олівця, дуже м'який пензлик, скотч, ножиці і картон. Потрібно вмочити пензлик в крейду і обережно нанести тонкий шар на місце, де необхідно зняти відбиток. Там, де жир, порошок прилипне і повторить рисунок відбитків. Надлишки сажі можна струсити. Потім потрібно акуратно наклеїти скотч на відбиток пальця, акуратно його зняти і наклеїти на картон – темний, якщо використовували крейду, і світлий – якщо сажу чи графіт. Все!

Ось так і злочинця знайдуть за тими відбитками пальців, які він залишив у будинку. Детектив "зніме" їх з гладких поверхонь в квартирі, а потім піде і візьме зразки відбитків у всіх-всіх людей. У кого відбитки співпадуть із знятими, той і злодій. А ми спробуємо виявити, чиї ж відбитки з нашої склянки знялися найкраще.

Учасники заходу проводять дослідження

Кожен детектив під час розслідування справи складає на підозрюваних своєрідне досьє, куди заносить всю інформацію. Спробуйте відгадати, про кого йде мова.

ВІКТОРИНА «ДЕТЕКТИВНЕ ДОСЬЄ»

• Ведмідь, любить мед. Голова набита тирсою. Має літературні здібності. (Віні Пух)

• Хлопчик. Батьки - бідняки. Видає стійкий запах. На голові - зелений чубчик, що викликає рясні потоки сліз. (Цибуліно).

• Літній чоловік. Професія - столяр. Особливі прикмети: сизий ніс. (Джузеппе).

• Лялька. Місце роботи - театр. Відмітна риса характеру - вихованість. Яскраво виражені педагогічні здібності. Особлива прикмета - волосся блакитного кольору. (Мальвіна)

• Пес. Місце проживання - село. Походження - проста собака, не з породистих. Професія - мисливець. (Шарик).

Дуже часто у детектива виникає необхідність зашифрувати свої записи. І зараз ми поговоримо про те, як це можна зробити.

МЕТОДИ ШИФРУВАННЯ ЗАПИСІВ

  1. БЕЗ ПРОБІЛІВ.Будь-який текст навіть без шифру може перетворитися в абракадабру, якщо між буквами і словами неправильно розставити пробіли.Наприклад, ось у що перетворюється простаі зрозумілапропозицію "Зустрічаємося на березі озера": «З устр і чаєм Ося набере зі о зера»
  2. БЕЗ ГОЛОСНИХ БУКВ.Для прикладу наводжу таку пропозицію: "Записка лежить в дуплі дуба,щостоїть на узліссі". Шифрований текст виглядає так: "Зпска лжт в дпл дб,щсттьнзлсс»
  3. ЧИТАЙ НАВПАКИ.Ця шифровка об'єднує в собі відразу два методи. Текст потрібно читати справа наліво (тобто навпаки), причому пропуски між словами можуть бути розставлені навмання.Ось, прочитайте і розшифруйте: "Будь уважним, за тобою стежать»: «ьтаж Етс юобота змин жавуь дуб»
  4. ДРУГИЙ ЗА ПЕРШОГО. Кожну букву алфавіту можна позначити наступної за нею буквою. Тобто замість "а" ми пишемо "б", замість "б" напишемо "в", замість "в" - "г" і так далі.Спираючись на цей принцип можна скласти незвичайний шифр. Ми, щоб не заплутатися, зробили для всіх учасників гри міні-шпаргалки. З ними набагато зручніше користуватися цим методом.Розгадати, що за фразу ми для вас зашифрували: "ФГБ ЗОІНВ ФЕЮ!". («Уважним будь!»)

А, Б, В, Г, Ґ, Д, Е, Є, Ж, З, И, І, Ї, Й, К, Л, М, Н, О, П, Р, С, Т, У, Ф, Х, Ц, Ч, Ш, Щ, Ь, Ю, Я.

  1. КЛЮЧ У КНИЗІ

Тепер нам знадобляться однакові книги. Розвідники зазвичай використовували для цього Біблію – адже ця книга є у кожному готельному номері і в кожному будинку, вона не викликає підозр.Ми можемо скористатися для такого випадку книгою «Пригоди Цибуліно» - шпигуни, які мали дітей, зазвичай використовували дитячі книжечки.

Записки виглядають приблизно так:

"324 с, 4 а, в, 7 сл. 150 с, 1 а, н, 11 сл

Перша цифра позначала номер сторінки, друга - номер абзацу, третя буква - як треба рахувати абзаци - зверху (в) або знизу (н), четверта буква - слово. Якщо якогось слова у книзі не було – писали номери букв. У моєму прикладі потрібні слова потрібно шукати:

Перше слово: на сторінці 324, в 4 абзаці зверху, сьоме слово. Друге слово: на сторінці 150, в 1 абзаці знизу, одинадцята слово. Процес розшифровки нешвидкий, зате ніхто зі сторонніх прочитати послання не зможе.

ЗАГАДКИ, НАДРУКОВАНІ В ДЗЕРКАЛЬНОМУ ВІДОБРАЖЕННІ.

КОНКУРС «ВІДНОВИ ПОРТРЕТ»

Справжній детектив має вміти навіть з дрібних деталей відновити річ, яку намагалися знищити. (Кожен гравець отримує конверт з нарізаними картинками з журналів, які треба скласти докупи).

«ПРИХОВАНІ КАМЕРИ»

Іноді детективу потрібно виявити і знешкодити приховані камери.

Гравці отримують фотографії кімнати, зроблені з різних ракурсів. Необхідно знайти камери (чорні шашки, приклеєні скотчем) і принести ведучому.

ВІКТОРИНА «ЧИЯ СМС-КА?»

На місці злочину було знайдено мобільний телефон. Спробуйте розібратися, хто відправляв з нього СМС-ки.

  • Хустку і намисто купив. Квітку знайшов. Мене шантажують. Тато.
  • Твій хвіст не вкрали, він у Сови. Пух
  • Мамо, тут якийсь підозрілий тип під вікнами, каже, що доставка продуктів. Ми замовляли? Семеро козенят.
  • Мамо, мене не викрали, я з другом вилетів у вікно. Малий.
  • Наказую посадити до в’язниці грушу, виноградину, диню й гарбуза. Лимон.
  • Умова терористів – правильно складене слово «Вічність». Герда
  • Підозріла особа замість документів показує вуса, лапи і хвіст. Посилку не віддам. Пєчкін.

МОЗКОВИЙ ШТУРМ «ЗАГАДКОВІ ЗОБРАЖЕННЯ»

У шухляді столу було знайдено конверт з фотографіями і аркуш паперу з дивним списком. Поміркуйте, що б це мало означати?

1. Білий цукор, 50

2. Нейлон, 50

3. Сіль, 150

4. Дерево, 150

5. Кулькова ручка, 30

6. Відбиток на папері, 10000

7. Пилок, 400

8. Голка і нитка, 15

9. Край леза бритви, 10000

10. Вус, 500

Кiлькiсть переглядiв: 0